Mes shqetësimit se sanksionet ndaj talebanëve do të përkeqësonin një krizë të vazhdueshme humanitare në Afganistan , Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë hapa për të hapur rrugën që ndihma në vendin e paralizuar ekonomikisht.

Departamenti i Thesarit i SHBA tha të premten se ka lëshuar dy licenca të përgjithshme, njëra që i lejon qeverisë amerikane, OJQ -ve dhe organizatave të caktuara ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, të angazhohen në transaksione me talebanët ose rrjetin Haqqani  të dy nën sanksione  që janë të nevojshme për t’u siguruar ndihma humanitare.

Licenca e dytë autorizon transaksione të caktuara që lidhen me eksportin dhe rieksportin e ushqimit, ilaçeve dhe artikujve të tjerë.

“Thesari është i angazhuar për të lehtësuar rrjedhën e ndihmës humanitare për njerëzit e Afganistanit dhe aktivitete të tjera që mbështesin nevojat e tyre themelore njerëzore,” tha Andrea Gacki, drejtoreshë e Zyrës së Thesarit të SHBA për Kontrollin e Aseteve të Huaja, në deklaratë.

Ajo shtoi se Uashingtoni do të vazhdojë të punojë me institucionet financiare, OJQ -të dhe organizatat ndërkombëtare për të lehtësuar rrjedhën e mallrave bujqësore, ilaçeve dhe burimeve të tjera, duke respektuar sanksionet ndaj talebanëve, rrjetit Haqqani dhe të tjerëve.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb