Boris Johnson do të telefonojë presidentin rus Vladimir Putin dhe do të vizitojë Evropën Lindore në ditët në vijim, ndërsa Mbretëria e Bashkuar rrit përpjekjet e saj diplomatike për të zgjidhur krizën kufitare me Ukrainën.

Kryeministri do të përsëriste nevojën që Rusia të “angazhohet diplomatikisht” kur të flasë me Putin këtë javë. Ai do të “përsëritë nevojën që Rusia të tërhiqet”.

Johnson ka thënë se Britania e Madhe mund të vendosë trupa për të mbrojtur aleatët e NATO-s nëse Rusia pushton Ukrainën.

Rusia, e cila ka mohuar se planifikon të pushtojë Ukrainën, ka vendosur rreth 100,000 trupa, tanke, artileri dhe raketa pranë kufirit të Ukrainës.

Është hera e parë që nga Lufta e Dytë Botërore që Rusia ka lëvizur trupa nga lindja e vendit në kufirin me Ukrainën, si dhe vizita e zotit Johnson në rajon.

Gjithashtu, Sekretarja e Jashtme Liz Truss do të vizitojë Moskën në dy javët e ardhshme, tha ambasada ruse në Mbretërinë e Bashkuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb