Tensionet Rusi –Ukrainë kanë sjellë shqetësim të autoriteteve, të SHBA dhe perëndimit të cilët kanë bërë thirrje për ulje të tensioneve.

Ndërkohë Kremlini ka akuzuar NATO-n se ka rritur tensionet me paralajmërimin për vendosjen e forcave të reja të Aleancës në Europën Lindore, pikërisht në kulmin e krizës në Ukrainë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Uashingtoni dhe NATO janë ato që po përshkallëzojnë tensionet përmes njoftimeve për ‘veprime konkrete’.

Ndërkohë aleatët e NATO-s janë vendosur në gatishmëri për të dërguar anije dhe luftëtar në Europën Lindore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: