Ndërsa diskutohej për ecurinë e reformës në drejtësi dhe krizën që ka kapluar vendin, ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu në studion e emisionit “Dritare me Rudinën” në News 24 tha se drejtësia në këtë vend ka mbaruar.

Për të ilustruar këtë, përmes ironisë, Shehu u shpreh: “Operacioni doli me sukses, por pacienti vdiq”. Kjo shprehje e mishëron më së miri. Sistemi i drejtësisë në këtë vend ka mbaruar sepse e tillë është situata. Ke 2 vjet pa Gjykatë Kushtetuese. U mbyll edhe Gjykata e Lartë. Asnjë ditë një shtet demokratik s’mund të ngelet pa Gjykatë Kushtetuese dhe të Lartë. Ne e kishim parashikuar të ndodhte kështu, se ishin ata që donin të ndodhte kështu”,- vijoi Shehu.


Aleksandër Cipa: Ne jemi vendi që e kemi zgërlaqur kushtetutën. Të dy palët i keni katandisur në këto gjendje institucionet. Ju jeni gati të negocioni gjithë politikën për një marrëveshje.


(m.a/BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb