TIRANË

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka apeluar sërish për palët politike, ndërsa u kërkon atyre nisjen sa më parë të dialogut me qëllim kapërcimin e krizës.


Me një shënim në “Twitter”, ambasadori  shton se Shqipëria nuk ka kohë për të humbur.


“Dhe për të rinisur urgjentisht një dialog me të gjitha partitë për të kapërcyer situatën e tanishme politike, për të siguruar që #Albania të mund të vazhdojë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në #EU dhe të shkojë në hapin e ardhshëm. Nuk ka kohë për të humbur. 2/2”-shruan ai.


Ky apel i ambasadorit Soreca vjen menjëherë pas vendimit të Këshillit Europian, i cili sot pohoi se vendimi për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të merret brenda tetorit të 2019.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: