“Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj, gjatë paraqitjes në Komisionin e Integrimit Evropian të Parlamentit shqiptar foli në lidhje me progresin e Qeverisë Rama, dhe punën e bërë që në tetor vendi të marrë një datë për fillimin e negociatave të integrimit. Pavarësisht përpjekjes së Zëvendësministrit (bëhet fjalë për kërriçin e Kryeministrit që e ka bërë Ministër duke shkelur kushtetutën dhe çdo precedent ndërkombëtar) për t’i paraqitur gjërat bukur, por që në praktikë mbetet një çështje aspak e lehtë”, shkruan media greke tachydmromos.org.

Shqipëria nuk mund të marrë një ftesë për nisjen e negociatave pasi Franca dhe Hollanda do të vendosin veton. Cakaj insistoi se raporti i Komisionit Europian i cili rekomandoj celjen e negociatave për Shqipërinë dhe Shkupin rikonfirmon reformat. Por ai nuk arriti të shpjegojë kundërshtimin e vendeve të veçanta të cilat paraqesin kushte shtesë për hapjen e negociatave. Klima me të cilën u përball Kryeministri Edi Rama në Gjermani gjatë javës së kaluar nuk është aspak inkurajuese. Cakaj këmbënguli në qëndrimin stereotip të Qeverisë së tij se janë plotësuar pesë kushtet e paraqitura në konkluzionet e BE-së një vit më parë, kështu që siç thotë fuqimisht mentori i tij Rama, topi tani është në dorën e vendeve evropiane. Në pjesën më të madhe të rasteve, Rama insiston, sipas mësimeve të Erdogan, se evropianët janë në mëdyshje për Shqipërinë për shkak se vendi është me pupullsi në shumicë myslimane. Kështu ai provokon euroskepticizmin në opinionin publik.

Në të njëjtën gjatësi vale dhe kërriçi i tij, Ministri i vogël i Jashtëm kosovar, në një pyetje shqetësuese nga një deputet në Komisionin e Integrimit Evropian për një ndryshim të qëndrimit të Qeverisë Greke, për të cilin Kryeministri grek shprehu se ai nuk ka ndërmend të japë pëlqimin në tetor, nëse nuk ndërmerren hapa praktikë për trajtimin e minoritetit etnik grek, Caka u përgjigj se ne i kemi plotësuar kushtet. Sigurisht, masën e përcakton shefi i tij dhe ai vendos nëse janë përmbushur apo jo parakushtet. Në çdo rast, ai ishte edhe më provokues duke thënë se nuk mund të analizojë dhe të merret me qëllimet specifike të çdo kreu të shtetit dhe në rastin e Kryeministrit grek, ajo që ai di është që situata e minoritetit etnik grek është shumë e qartë dhe publike!

Kjo është pikërisht ajo që po e shqetëson Kryeministrin grek dhe vetë minoritetin grek në Shqipëri: situata është e qartë dhe në mënyrë dramatike shqetësuese. Qeveria Rama jo vetëm që nuk arrin të marrë një qasje të sinqertë ndaj problemeve dhe të gjejë zgjidhje të pranueshme, por në mënyrë provokative, kryen veprime edhe më abuzive. Raporti i Këshillit të Evropës është teksti më i detajuar se si është situata. Është pasqyra para së cilës duhet të ulet Gent Cakaj para se të flasë publikisht.

Në intervalin kohor midis këtij qëndrimi dhe deklaratave të Kryeministrit grek shfaqen dy elementë. Mitsotakis e bën të qartë se ai dëshiron të shohë përparim praktik në të drejtën e pronës për minoritetit etnik grek, Kryeministri Rama po ecën përpara i pashqetësuar me ligje për tjetërsimin e pasurive të paluajtshme të minoritetin etnik grek, manastireve dhe famullive në rajonin bregdetar të Himarës – Sarandë. Mediat e opozitës theksuan insistimin e Ramës që edhe pse mund të mbante për një kohë projektligjin në fjalë që ishte kthyer nga Presidenti për rivlerësim si antikushtetues, ai ia kaloi menjëherë Parlamentit, duke i dërguar një mesazh tejet sfidues homologut të tij grek para takimit të tyre në Nju Jork.

Le të mos harrojmë se kjo çështje është gjithashtu në axhendën e Komisionit Evropian, sepse ajo përfshihet në konkluzionet e Këshillit të BE-së dhe në qëndrimet e shprehura në Parlamentin Evropian.

E dyta ka të bëjë me fenomenin e tendencës së ulët të shpërnguljes së minoritetit etnik grek. Mungesa e përkujdesit shtetëror për infrastrukturën dhe stanacioni ekonomik që prek zonat rurale, po largojnë gjithnjë e më shumë grekët nga shtëpitë e tyre stërgjyshore. Një reportazh i Zërit të Amerikës në shqip zbuloi situatën dramatike demografike në fshatin Andon Poçi, i banuar kryesisht nga vllahë-grekë. Ndërsa dikur fshati ishte një model i organizimit të komunitetit dhe ekonomisë familjare, sot është thuajse i shkatërruar.

Nëse për Cakajn dhe Ramëm nuk mjafton Raporti i Këshillit të Evropës për shkeljet e Konventës Kuadër për Mbrojtjen e Minoriteteve Kombëtare, dhe as qëndrimet e OMONIA-s, të paktën të përqendrohen në raportimet dhe analizën e mediave vendase”./ tachydromos.org

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb