Raketat ruse goditën një fabrikë riparimi avionësh në Lviv të premten në mëngjes, sipas kryebashkiakut Andriy Sadovyi.

Ai tha se disa raketa goditën vendin, i cili është afër aeroportit të Lviv.

Në një përditësim në faqen e tij në Facebook, kryetari i bashkisë tha se puna në uzinë ishte ndalur përpara se raketat të goditeshin dhe nuk kishte raportime për viktima në këtë fazë.

Disa kontekst: Deri të premten, qyteti piktoresk në Ukrainën perëndimore është kursyer kryesisht nga bombardimet e pamëshirshme të forcave ruse. Por në rreth 43 milje (70 kilometra) nga kufiri polak, Lviv është në pragun e NATO-s – çdo sulm këtu mund të ketë pasoja ndërkombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: