“Ne ukrainasit jemi gati të ndalojmë avancimin rus. Ne i kemi bllokuar tashmë në portat e Kievit. Por ne e dimë se Putini synon të pushtojë qytetin tonë, ishte plani i tij që nga dita e parë e luftës dhe ai me siguri do të provojë përsëri. Le të mos e lëmë vigjilencën tonë dhe kemi nevojë për ndihmën tuaj, beteja jonë është gjithashtu e juaja”.

“Kryebashkiaku Vitali Klitschko nuk e mohon të kaluarën e tij si një boksier profesionist i mësuar të fitojë: një luftëtar i pastër. Tre ditë më parë e takuam para godinave të qytetit të tij të dëmtuara nga plumbat rusë, ndërsa ai u rrënjos banorëve kurajon. Në moshën 51-vjeçare ruan fizikun e thatë të sportistit që vazhdon të stërvitet. Dje ai foli me ne për një kohë të gjatë, i lumtur që iu drejtua një gazete evropiane”, shkruan Corriere.

Pak ditë më parë trupat ruse ndodheshin në fshatin Irpin, më pak se pesë kilometra larg zonës urbane të Kievit. Por ata nuk arritën të hyjnë: çfarë ndodhi?
Ne i ndaluam ata. Por çmimi ishte shumë i lartë. Jo vetëm Irpin, por edhe Hostomel, Bucha dhe shumë fshatra të tjerë janë shkatërruar, ka mbi 30,000 njerëz të zhvendosur dhe ne ende nuk dimë numrin e viktimave në zonat jashtë Kievit. Besoj se në dy ditët e ardhshme do të jemi në gjendje t’i largojmë rusët.

Por, çfarë nëse Putini, i frustruar nga vështirësitë e hasura, duhet të përdorë bombardimet masive në kryeqytet?
Tre javë më parë, forcat speciale ruse u nisën drejtpërdrejt në Kiev, me shpresën për ta pushtuar atë shpejt. Por trupat tona e prishën me sukses atë plan. Dhe unë jam shumë krenar për ushtarët tanë që patën shpirtin për të rezistuar kundër një prej ushtrive më të forta në botë.

Po sikur të mbërrijnë raketat me rreze të gjatë?
Ne kemi evakuuar tashmë më të dobëtit dhe ata që nuk mund të luftojnë, dhe një rrjet i gjerë strehimoresh dhe bunkerësh është përgatitur për të shpëtuar popullsinë. Shpresoj që bombardimet të mos fillojnë. Tashmë kemi regjistruar mbi 200 civilë të vrarë në Kiev, shumë fëmijë, nuk kalon asnjë ditë që njerëzit tanë të mos bombardohen me të vdekur, të plagosur, banesa, shtëpi, dyqane, shkolla, klinika të shkatërruara. Por sigurisht Putini në një moment mund të na sulmojë rëndë.

Mendoni se ekziston rreziku i përdorimit të armëve kimike apo edhe atomike?
Një i çmendur që nisi këtë luftë absurde në zemër të Evropës mund të bënte lëvizje po aq të çmendura. Ambiciet e tij janë të sëmura: vrasja e fëmijëve, grave, pleqve, të sëmurëve pa asnjë arsye është absurde. Shpresoj që të mos ndodhë.

A mund të konfirmoni se vetëm gjysma e afro katër milionë banorëve vendas mbeten në Kiev?
Po, rreth dy milionë kanë mbetur në qytet. Nëse Putin do të përdorte armë kimike do të ishte një krim kundër një kombi të tërë, një fakt i papranueshëm.

Si e shpjegoni që deri tani qendra urbane e Kievit është dëmtuar shumë më pak se qytetet e tjera, si Kharkiv apo Mariupol?
Kjo është arsyeja pse ne vazhdojmë t’u kërkojmë aleatëve tanë evropianë dhe NATO-s që të na dërgojnë armët e nevojshme për të mbrojtur qiejt tanë sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse NATO nuk mund ta bëjë këtë, ne kemi nevojë për mjetet për t’u mbrojtur. Ne kemi nevojë për raketa anti-ajrore dhe antiraketë Stinger dhe të gjitha ato armë të avancuara të afta për të bllokuar sulmet nga ajri. Ju lutemi na përkrahni.

Pra, i kuptoni arsyet pse NATO nuk mund të krijojë një zonë ndalim-fluturimi që do të çonte në konfrontim të drejtpërdrejtë me rusët, por ju kërkoni armë. E saktë?
Ne jemi në gjendje ta mbyllim vetë hapësirën tonë ajrore, kemi ushtarë dhe njohuri për ta bërë këtë. Ne nuk kemi nevojë për ndërhyrjen e drejtpërdrejtë të NATO-s. Por ne patjetër duhet të kemi armët e duhura. Mos harroni se ne mbrojmë territorin tonë, por në të njëjtën kohë edhe vlerat themelore të demokracisë evropiane. Ukrainasit janë muri juaj, vija juaj e përparme, ne ju mbrojmë nga pushtimi i ardhshëm rus.

A do të ishit të gatshëm të hiqnit dorë nga integrimi në Bashkimin Evropian për të ndaluar sulmin rus dhe për të nënshkruar paqen me Putinin?
Jo nuk jam. Ne jemi evropianë. Të gjithë duhet ta dinë se origjina e kësaj lufte qëndron në faktin se Putini do të donte të rikrijonte Bashkimin e vjetër Sovjetik. Por ne kemi një vizion absolutisht të ndryshëm për të ardhmen tonë. Prandaj, ne nuk po luftojmë vetëm për të mbrojtur Kievin dhe territoret tona, por për të garantuar vlerat e demokracive evropiane, ne po luftojmë për ju.

Pak ditë më parë keni pritur kryeministrat polakë, çekë dhe sllovenë në Kiev. A prisni të njëjtën gjë nga udhëheqës të tjerë evropianë, si Draghi apo Macron?
Kam respekt të jashtëzakonshëm për të gjithë ata që na mbështesin. Këtu e vlerësuam shumë propozimin italian për financimin e rindërtimit të teatrit të Mariupolit të shkatërruar nga bombat ruse. Faleminderit të gjithëve që vijnë këtu dhe sfidojnë me guxim kërcënimin ushtarak rus.

Dhe çfarë mendoni për debatin në Itali dhe në vendet evropiane mbi rrezikun e rrezikimit të furnizimeve tona me gaz rus për të mbështetur Ukrainën?
Mesazhi im është i qartë: ju lutem bllokoni çdo marrëdhënie ekonomike me Rusinë, sepse Putin përdor çdo euro për të forcuar ushtrinë e tij që marshon kundër nesh. Dua të them gjithashtu se i vlerësoj pafundësisht familjet italiane që mirëpresin refugjatët nga Ukraina në shtëpitë e tyre. Vërtet faleminderit të gjithë ju italianëve.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb