Ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schalenberg, tha se Bashkimi Evropian ka përgjegjësi jo vetëm ndaj Ukrainës, por edhe ndaj Ballkanit Perëndimor, duke komentuar mbështetjen e dhënë të enjten Kievit nga krerët e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Rumanisë.

“BE nuk duhet të bjerë nën ‘vizion tuneli’ gjeostrategjik. Ne kemi një përgjegjësi jo vetëm ndaj Ukrainës, por edhe ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor, të cilët kanë qenë kandidatë prej vitesh,” shpjegoi Schalenberg në një intervistë për gazetën austriake “Kurier”.

Ai theksoi se Ballkani nuk është dytësor, por oborri kryesor brenda BE-së.

“Ne nuk duhet të jemi qorr për një sy. Rusia ka mundësinë të jetë një faktor përçarës jashtë Ukrainës. Pa një plumb të vetëm, ne mund të shkaktojmë trazira në Ballkan. Prandaj, është në interesin tonë të marrim parasysh të gjithë fqinjësinë ”, theksoi Schalenberg.

Tani duhet të jetë e qartë, thotë ai, se procesi i zgjerimit është i një rëndësie të veçantë.

“Agresioni i Rusisë në këtë drejtim duhet të jetë një thirrje për zgjimin e BE-së”,theksoi Schalenberg.

Shefi i diplomacisë austriake tha se për ukrainasit ishte e qartë se aksesi ishte diçka që do të merrte shumë kohë.

“Prandaj, Samiti i BE-së nuk do të jetë për anëtarësim, por vetëm për një sinjal gjeopolitik”, theksoi Schalenberg.

Schalenberg u takua të enjten me të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar në margjinat e Forumit të Prespës në Ohër.

Kryediplomati austriak foli me të për rreziqet e pasojave të agresionit rus ndaj Ukrainës në Ballkanin Perëndimor, tha Ministria e Punëve të Jashtme të Austrisë për agjencinë APA.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb