Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij amerikan, Mike Pompeo.

Çavuşoğlu dhe Pompeo diskutuan çështje lidhur me Republikën Turke të Qipros Veriore (TRNC) dhe Mesdheun Lindor.

Gjatë fundjavës, Pompeo vizitoi Qipron Greke, në prag të heqjes së embargos së armëve të SHBA-ve mbi vendin.

Turqia kundërshtoi të dy lëvizjet, duke theksuar se Pompeo duhet të kishte vizituar TRNC-në dhe se heqja e embargos së armëve vetëm rriti tensionet në rajon.

Tensionet së fundmi janë përshkallëzuar për çështjen e kërkimit të energjisë në Mesdheun Lindor.

Greqia ka kundërshtuar kërkimet e Turqisë për energji në rajon, duke u përpjekur të godasë në territorin detar turk të bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije të stërvitjes për të kërkuar energji në kuadrin e saj kontinental, duke theksuar se Turqia dhe Qiproja Turke kanë të drejtat në rajon.

Në mënyrë që të reduktojë tensionet, Turqia ka bërë thirrje për dialog për të siguruar ndarjen e drejtë të burimeve.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb