Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në takimin e zhvilluar sot me gratë e Divjakës foli për prioritetet që qeveria duhet të ketë për Divjakën.

Ajo tha se zhvillimi i turizmit dhe bujqësisë janë pjesë e planit që LSI ka për Divjakën.

“Unë nuk kam turp nga puna, por dua ta bëj në vendin tim. Mundësia e zhvillimit në zonën e Divjakës për turizmin. Cili është plani që kemi ne për Divjakën, çfarë plani ka Divjaka për shkollimin e fëmijëve të saj. Pra nuk është plani veç për ti shkolluar dhe nxjerrë nga analfabetizmi. Pra cili është shkollimi, turizmi, bujqësi, agro-turizëm, agro-përpunim. Ti duhet të kesh një masterplan.

Nëse do të zhvillosh turizmin, ka nevojë për recepsionistë, kamarierë, kuzhinierë, ekonomistin, guidën, ka nevojë pafundësisht. Por a duhet të prodhojmë më shumë seç duhet?

Ndërkohë ke bujqësinë, ke turistë që vjen për të kaluar disa ditë. Mund të hidhet në një fushë në Divjakë dhe e këput specin, domaten me dorën e vet. Ka disa gjëra, që ti e krijon të gjithë skemën e funksionimit të bashkisë Divjakë dhe mund të ketë të ardhura ekonomike që shkojnë drejtpërdrejtë tek familjet. Ne u marrim taksa njerëzve pa nisur prodhimi dhe më pas themi pse falimenton ekonomia? Po do të falimentojë ekonomia nëse shteti nuk është bashkëpunues, partner, nëse shteti nuk i krijon komoditetin qytetarëve të jetë në qetë për të shërbyer.

Ajo që mendoj unë është, se një bashki si Divjaka është e jashtëzakonshme për zhvillimin e familjeve të Divjakës. Ajo që mendojmë ne dhe që është e domosdoshme, duke krijuar hapësirat e zhvillimit qoftë në bujqësi, turizëm infrastrukturë, i jep një komoditet shumë të mirë njerëzve. Sidomos familjeve të reja, për të qëndruar sepse 1 orë larg aeroportit dhe 40 minuta larg portit je.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb