Portugalia do të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë , tha kryeministri Antonio Costa , pa specifikuar se sa do të dërgohen.

Costa shtoi se Portugalia është në bisedime me Gjermaninë për të marrë pjesët e nevojshme për riparimin e një numri tankesh Leopard që nuk funksionojnë në inventarin e armëve të Portugalisë.

“Aktualisht jemi duke punuar që të jemi në gjendje të shpërndajmë disa nga tanket tona”, tha Costa për agjencinë e lajmeve Lusa gjatë një udhëtimi në Republikën e Afrikës Qendrore. “Unë e di se sa tanke do të dërgohen në Ukrainë, por kjo do të njoftohet në kohën e duhur.”

Admirali António Silva Ribeiro, kreu i forcave të armatosura portugeze, tha muajin e kaluar Portugalia kishte 37 tanke Leopard 2, por është raportuar gjerësisht nga mediat lokale se shumica janë të pafuqishme.

Portugalia po punon me Gjermaninë për të marrë pjesët e nevojshme për të riparuar tanket që nuk janë funksionale, tha Costa, duke shtuar se shpresonte t’i dorëzonte ato në Ukrainë deri në fund të marsit.

Ministria e Mbrojtjes tha se nuk do të komentonte mbi “funksionimin e sistemeve të armëve dhe pajisjeve” për arsye sigurie.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha në fillim të kësaj jave se vendi do të merrte 120 deri në 140 tanke perëndimore në “valën e parë” të dërgesave nga një koalicion prej 12 vendesh.

Perëndimi i siguroi Kievit se do ta furnizonte me tanket kryesore të betejës për të ndihmuar në shmangien e pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë, me Moskën duke shtuar përpjekje të mëdha për të bërë përparime në rritje në Ukrainën lindore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb