Kryeministri australian Anthony Albanese të hënën u përpoq të lëvizte përtej çështjeve rajonale që kanë qenë kyçe në udhëtimet e tij jashtë vendit, duke promovuar rëndësinë e ndërtimit të lidhjeve më të forta ekonomike me Indonezinë fqinje.

Vizita ishte vetëm udhëtimi i dytë i Albanese jashtë shtetit që nga inaugurimi i tij dy javë më parë.

Albanese tha se marrëdhëniet tregtare dhe investimet e të dy vendeve janë një “prioritet”, duke theksuar ambicien e tyre për të përdorur më mirë Marrëveshjen e Partneritetit Gjithëpërfshirës Ekonomik Indonezi-Australi. Ata diskutuan gjithashtu fondin e propozuar të Australisë prej 200 milionë dollarësh për klimën dhe infrastrukturën me Indonezinë.

Pas takimit me Widodo, Albanese tha në një konferencë të përbashkët shtypi se Indonezia, fqinji më i afërt i madh i Australisë, është në rrugën e duhur për të qenë një nga pesë ekonomitë më të mëdha në botë.

Ai ofroi gjithashtu ndihmën australiane për të ndihmuar në projektimin dhe ndërtimin e kryeqytetit të Indonezisë – i cili po zhvendoset nga Xhakarta në ishullin Borneo – dhe u zotua të japë 470 milionë dollarë shtesë brenda katër viteve për të mbështetur programet e asistencës dypalëshe dhe rajonale të zhvillimit në Azinë Juglindore. .

Por Albanese nuk e ngriti çështjen e mprehtë të marrëveshjes trepalëshe të sigurisë midis Australisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, që presidenti indonezian Joko Widodo, në një takim virtual me drejtuesit e Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore tetorin e kaluar, tha se mund të ndezë një garë armatimi.

Sipas marrëveshjes, të quajtur AUKUS, Australia do të merrte nëndetëse me energji bërthamore. Disa vende të ASEAN-it kanë frikë se pakti mund të përshkallëzojë tensionet në pikat e nxehta të tilla si Deti i diskutueshëm i Kinës Jugore, për të cilin Kina pretendon shumicën dhe paralajmëroi se pakti do të kërcënonte stabilitetin rajonal.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës solli shqetësime të përtërirë mbi vendosmërinë e Kinës në Indo-Paqësorin në mars, vendet e grupit Quad Australia, Japonia, SHBA dhe India thanë se kundërshtonin çdo përdorim të njëanshëm të forcës për të ndryshuar status quo-në në rajonin e tyre.

Santo Darmosumarto, drejtor i Çështjeve të Azisë Lindore dhe Paqësorit për Ministrinë e Jashtme të Indonezisë, tha në një konferencë përpara vizitës se qeveria e tij njeh gamën e partneritetit të saj me Australinë, duke përfshirë bashkëpunimin ekonomik dhe marrëdhëniet mes njerëzve, të cilat “duken se dominojnë bashkëpunimin mes dy vendeve”.

“IA-CEPA, e cila hyri në fuqi në 2020, nuk ishte zbatuar në mënyrë efektive për shkak të pandemisë COVID-19, pavarësisht se tregtia midis vendeve u rrit me rreth 70% vitin e kaluar,” tha Darmosumarto.

Albanese mbërriti në Xhakartë të dielën dhe shoqërohet në udhëtimin treditor nga ministrja e Jashtme e Australisë Penny Wong, ministri i Tregtisë Don Farrell, ministri i Industrisë Ed Husic dhe disa drejtues biznesi.

Indonezia është kryesuese e Grupit të 20 ekonomive më të mëdha këtë vit dhe ASEAN vitin e ardhshëm.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se do të ishte i pranishëm.

Albanese konfirmoi se do ta bënte këtë, duke shtuar: “Unë do të punoj ngushtë me Presidentin Widodo për të ndihmuar në mbajtjen e një samiti të suksesshëm”.

Në një konferencë të veçantë për shtyp në ambasadën australiane në Xhakartë, Albanese përsëriti angazhimin e tij për të marrë pjesë në takimin e G-20 këtë vit, duke thënë se kjo do të ishte mënyra më efektive për të lundruar në rimëkëmbjen ekonomike globale pas COVID-19.

“Unë jam i fokusuar të ulem me Presidentin Widodo, jo të ulem me Presidentin Putin,” tha Albanese, duke shtuar se është në interesin e Australisë që të ketë marrëdhënie të mira me miqtë e saj indonezianë.

Një ekspert tha se për disa në Australi, rëndësia strategjike e Indonezisë shkon përtej kryesimeve të G-20 dhe ASEAN.

“Indonezia është parë gjithmonë si porta strategjike e Australisë – për mirë apo për keq,” tha Evan A. Laksmana, studiues i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Xhakartë, duke shtuar se cilësia e marrëdhënieve të Australisë me Azinë dhe më gjerë ka, në një masë të madhe, varej nga marrëdhënia e saj me Indonezinë.

“Shtetet e tjera të Azisë Juglindore madje herë pas here matin angazhimin rajonal të Australisë me atë se sa mirë i menaxhon lidhjet me Indonezinë,” tha Laksmana.

Gjatë vizitës, Albanese u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të ASEAN-it, Lim Jock Hoi, për të diskutuar për angazhimin e Australisë ndaj Azisë Juglindore dhe ASEAN-it. Albanese planifikon të vizitojë Makassar, kryeqytetin e provincës Sulawesi Jugor të Indonezisë.

Edhe pse Indonezia, një komb i madh arkipelag me 270 milionë banorë, shpesh paraqitet si një nga fqinjët dhe aleatët strategjikë më të rëndësishëm të Australisë, marrëdhënia ka pësuar ulje-ngritje të ndryshme. Mosmarrëveshjet e fundit përfshijnë akuza për përgjime nga Drejtoria Australiane e Sinjaleve për të monitoruar telefonatat private të presidentit të atëhershëm të Indonezisë, Susilo Bambang Yudhoyono, gruas së tij dhe zyrtarëve të tjerë të lartë, përdorimin e dënimit me vdekje nga Indonezia ndaj kontrabandistëve australianë të drogës dhe rastet e kontrabandës së njerëzve.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb