Kryeministri finlandez Petteri Orpo ka thënë se bota duhet të përgatitet që Rusia të jetë agresive dhe e paparashikueshme.

“Ne duhet të jemi të përgatitur për faktin se Rusia mund të bëhet agresive dhe e paparashikueshme”, tha ai në programin radiofonik “Një orë me kryeministrin”.

Në të njëjtën kohë, Orpo tha se Finlanda do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën deri në fitore.

“Lufta në Ukrainë ka vazhduar për dy vjet. Mbështetja për Ukrainën nga finlandezët nuk ka rënë gjatë kësaj kohe. Kjo shifër është një nga më të lartat në Evropë,” tha Orpo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb