Kryeministri i Haitit, Ariel Henry, mbrojti nevojën për të krijuar një klimë të qëndrueshme për zhvillimin e zgjedhjeve në një vend të shkatërruar nga përkeqësimi i krizës socio-politike pas vrasjes së presidentit Jovenel Moise, më 7 korrik.

“Unë dua të këmbëngulë sot në nevojën për të ruajtur një klimë të qëndrueshme politike në funksion të zgjedhjeve të ardhshme (të shtyra pa data) për të udhëhequr vendin tonë në rrugën e zhvillimit të qëndrueshëm”, tha Henry në një fjalim për të përkujtuar 218 vjetorin e Betejës së Vertières.

Henry, autoriteti më i lartë në Haiti pas vrasjes, u kërkoi bashkatdhetarëve të tij që të vendosnin “interesat më të mira të kombit mbi dhe mbi çdo mosmarrëveshje”, pikërisht në ditën kur armëpushimi njëjavor i dhënë nga grupi më i fuqishëm i armatosur në Haiti, G9 an Fanmi e Alye, për të lehtësuar shpërndarjen e karburantit, skadon.

“Ka disa kohë që po dialogojë me organizatat sociale dhe politike. Kjo më ka mundësuar të arrij një konsensus të gjerë, një marrëveshje politike për qeverisje efektive dhe paqësore, përfitimet e së cilës do të jenë për të gjitha vajzat dhe djemtë e vendit”, tha shefi i Shtabit.

Kryeministri vuri në dukje se “do të këmbëngulë” në këtë qasje “me vendosmëri” i bindur se kjo rrugë, e dialogut dhe e konsensusit, “do të na çojë në një port të mirë”.

“Ne kemi një detyrim ndaj historisë për të ndërtuar Haitin e ri që të gjithë ne ëndërrojmë. Një Haiti i bashkuar, i begatë, i pajtuar me vetveten; një Hait me konsensus dhe angazhim”, tha ai.

Sipas tij, “ne duhet të bëjmë një betejë të gjithanshme për të hapur rrugën dhe për të heshtur mosmarrëveshjet tona për të vazhduar në rrugën e demokracisë”, duke theksuar se për ta arritur këtë “duhet të kapërcejmë mosmarrëveshjet tona, të bëjmë sakrifica të mëdha”, shtoi.

Beteja e Vertières, e cila përcaktoi pavarësinë e Haitit nga Franca, “duhet të ketë kuptim vetëm nëse flasim me njëri-tjetrin, nëse diskutojmë së bashku vështirësitë që qëndrojnë përpara nesh”, tha Henry.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb