Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki beson se lufta e Rusisë kundër Ukrainës mund të zgjasë disa vjet.

“Ne nuk jemi duke llogaritur ndonjë datë të saktë. Ne thjesht po vëzhgojmë se çfarë po ndodh në front, në fushën e betejës. Dhe në përputhje me rrethanat, ne po përpiqemi të përshtatemi me situatën dhe të punojmë përmes diplomacisë sonë me partnerët tanë në Evropën Perëndimore për të mbështesin Ukrainën”, tha Morawiecki.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse kjo luftë mund të zgjasë disa vite, kryeministri polak tha se ishte e mundur.

Më 13 prill, qeveria gjermane miratoi kërkesën e Polonisë për të eksportuar avionë luftarakë MiG-29 nga rezervat e ish-RDGJ-së në Ukrainë.

Më herët, Polonia i ka dorëzuar tashmë Ukrainës tetë MiG-29.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb