Kryeministri irlandez Micheál Martin mbërriti në kryeqytetin ukrainas të mërkurën, ku u dërgua në qytetet e afërta të shkatërruara nga lufta.

Shefi i detyrës zhvilloi gjithashtu bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili falënderoi Irlandën për mbështetjen e saj.

Martin ritheksoi solidaritetin irlandez me Ukrainën përballë agresionit rus.

“Ne jemi shumë mirënjohës dhe do ta kujtojmë këtë gjithmonë si çështje parimore ndaj popullit tonë”, tha Zelensky gjatë një konference të përbashkët për shtyp me zotin Martin.

“Miqtë tanë irlandezë vlerësojnë plotësisht kërcënimet e krijuara nga ky agresion i Rusisë kundër Ukrainës dhe agresioni kundër gjithë botës demokratike.

“Ne diskutuam përgjigjet tona të përbashkëta ndaj krizës energjetike dhe përgatitjen e paketës së re të sanksioneve kundër Rusisë.”

Martin falënderoi Zelenskyn për “mirëpritjen e tij shumë të ngrohtë”.

“Dua t’ju falënderoj për lidershipin tuaj të jashtëzakonshëm, i cili admirohet shumë në Irlandë”, tha ai.

“Lufta brutale e Rusisë kundër këtij vendi të bukur demokratik është një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar.

Martin përsëriti mbështetjen e tij për anëtarësimin e shpejtë të Ukrainës në BE.

“Unë gjithmonë e kam bërë të qartë që në fillim pikëpamjen tonë të fortë se Ukraina i përket BE-së, vlerat për të cilat njerëzit luftojnë dhe vdesin sot janë vlera evropiane”, shtoi ai.

Itinerari njëditor i zotit Martin në qytet filloi me një udhëtim në Borodyanka, një qytet në periferi të Kievit që ka dëme të shumta nën granatimet ruse.

Ai takoi kryetarin e qytetit dhe pa blloqe apartamentesh të djegura nga zjarri gjatë bombardimeve ruse.

Prej andej, zoti Martin vizitoi vendin e një varri masiv në Bucha, një zonë e pushtuar nga forcat ruse në ditët e para të luftës.

Një klerik i tregoi zotit Martin vendin dhe një ekspozitë me fotografi grafike të trupave të zhvarrosur dhe fotografi të civilëve të mbetur të vdekur në rrugët e periferisë kur forcat ruse u tërhoqën.

Delegacioni irlandez më pas udhëtoi për në Irpin aty pranë, ku drejtuesit iu treguan blloqe apartamentesh të dëmtuara rëndë që ishin goditur nga predhat ruse.

Më pas, zoti Martin tha: “Është e vështirë të kuptosh shkatërrimin ndaj Irpin, Borodyanka dhe Bucha.

“Është e qartë se sa e rëndësishme është që gratë dhe fëmijët të shkojnë në Irlandë për t’i shpëtuar traumës dhe brutalitetit. Ne qëndrojmë me Ukrainën.”

Udhëtimi i zotit Martin vjen dy javë pasi Presidenti Zelensky e ftoi atë për të vizituar Ukrainën.

Kjo është vizita e parë e një zyrtari që udhëtoi në vendin e Evropës Lindore.

Republika e Irlandës ka pranuar gjithashtu më shumë se 36,000 refugjatë ukrainas që kur Rusia pushtoi Ukrainën fqinje në fund të shkurtit.

Shteti ka dhënë 20 milionë euro mbështetje dhe ndihmë humanitare për vendin, si dhe pajisje shëndetësore dhe donacione mjekësore me vlerë më shumë se 4.5 milion euro.

  • foto galeri
  • foto galeri

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb