Kryeministri japonez Fumio Kishida pritet të kërkojë ndihmën e Indisë për të krijuar një koalicion më të fortë për të ndëshkuar Rusinë për pushtimin e Ukrainës në takimin e tij me Narendra Modi, duke shtuar presionin ndaj Nju Delhit për të zgjedhur midis demokracive të mëdha botërore.

“Si udhëheqës të G-7 dhe G-20, unë dua që ne të komunikojmë ngushtë në një përpjekje për të forcuar bashkëpunimin,” tha Kishida më 10 mars kur njoftoi udhëtimin. Ai është i prirur të kuptojë pozicionin e Indisë, veçanërisht nga këndvështrimi i vendeve në zhvillim, tha një zyrtar i lartë japonez që kërkon të mos identifikohet pasi diskutimet janë private.

India mban presidencën e Grupit të 20 vendeve, anëtarët e të cilit Rusia dhe Kina kanë kundërshtuar përpjekjet e grupit më të gjerë për të dënuar pushtimin. Udhëheqësit e grupit të shtatë ekonomive të përparuara, kanë rinovuar mbështetjen e tyre për Ukrainën.

“Takimi ynë është i rëndësishëm sepse ndërsa India kryeson G-20, Japonia po udhëheq grupin G-7,” tha Modi pas takimit të tij me Kishida. “Një nga synimet e Indisë në G-20 është të forcojë zërin e Global Jugut. Ne besojmë në marrjen e të gjithëve me vete.”

Kishida e ftoi Modin në samitin e G-7 në Hiroshima në maj dhe tha se kryeministri indian e pranoi ftesën “në vend”.

Të dy udhëheqësit ranë dakord “që G-7 dhe G-20 do të bashkëpunojnë ngushtë në financat e zhvillimit, sigurinë ushqimore, klimën dhe energjinë,” shtoi Kishida.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb