Norvegjia do të rrisë shpenzimet nga fondi i saj i pasurisë sovrane në vitet e ardhshme për të financuar ndihmën ushtarake dhe civile për Ukrainën, tha kryeministri norvegjez Jonas Gahr Stoere në parlament.

Fondi i pasurisë prej 1.3 trilion dollarësh i vendit nordik, një nga investitorët më të mëdhenj në botë, ka parë një rritje të mprehtë të të ardhurave pasi çmimi i eksporteve norvegjeze të naftës dhe gazit u rrit pas pushtimit rus të Ukrainës.

Kryeministri nuk specifikoi se sa para do të shpenzonte Norvegjia për ndihmën ndaj Ukrainës, por tha se do të ishte një angazhim shumëvjeçar.

“Kjo do të çojë në një rritje të përkohshme të shpenzimeve nga fondi sovran i pasurisë,” tha Stoere.

Ai shtoi se shpenzimet shtesë nuk duhet të ndikojnë në ekonominë e brendshme norvegjeze, duke shmangur çdo ndikim në normat e interesit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb