Kryeministri i Pakistanit u premtoi njerëzve të pastrehë të vendit se qeveria do të sigurojë që ata të paguhen për të rindërtuar dhe për t’u kthyer në jetët e tyre pas përmbytjeve më të këqija të vendit.

Meqenëse dimri është vetëm disa javë larg, gjysmë milioni njerëz jetojnë në kampe pasi u zhvendosën nga përmbytjet, të cilat shkatërruan 1.7 milionë shtëpi. Deri më tani, prioriteti i qeverisë ka qenë dërgimi i ushqimeve, tendave dhe parave të gatshme për viktimat. Përmbytjet kanë vrarë 1,481 njerëz që nga mesi i qershorit dhe kanë prekur 33 milionë.

“Ne do të bëjmë çmos për t’ju ndihmuar financiarisht që të mund të rindërtoni shtëpitë” dhe t’i ktheheni një jete normale, u tha kryeministri Shahbaz Sharif disa familjeve që jetonin në tenda dhe shtëpi të improvizuara në qytetin Suhbatpur në Baluchistan. “Ata që humbën shtëpitë dhe të korrat do të marrin kompensim nga qeveria”, tha ai në komentet e tij televizive.

Sharif u tha gjithashtu dhjetëra fëmijëve të shkollave, të cilët po studionin në një tendë me ndihmën e agjencisë së OKB-së në qytetin Suhbatpur, se ata do të kenë një shkollë të re në dy muajt e ardhshëm.

“Pakistani kurrë nuk ishte dëshmitar i një shkatërrimi kaq të madh të shkaktuar nga klima,” tha Sharif në një mbledhje avokatësh në Islamabad të mërkurën. “Ishte e dhimbshme të shihje fshatra, qytete dhe qytete të përmbytura.”

Sharif tha se sezoni i dimrit do të fillojë në Pakistan pas 15 ditësh dhe “më pas një sfidë tjetër për viktimat e përmbytjeve do të jetë se si të mbijetojnë në të ftohtin e ashpër pasi aktualisht ata jetonin në tenda gjatë verës.

Edhe sigurimi i ujit të pijshëm të pastër për njerëzit e prekur nga përmbytjet është bërë një sfidë, tha ai.

Përmbytjet kanë shkatërruar 70% të grurit, pambukut dhe të korrave të tjera në Pakistan. Fillimisht, Pakistani vlerësoi se përmbytjet shkaktuan 10 miliardë dollarë dëme, por tani qeveria thotë se numri ekonomik është shumë më i madh. Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht atyre që janë përgjegjës për ndryshimet klimatike, të dërgojnë më shumë ndihmë në Pakistan.

Shirat e musonit kanë rrëmbyer fshatra, ura dhe rrugë të tëra, duke lënë qindra mijëra të pastrehë. Në një moment, një e treta e territorit të vendit u përmbyt me ujë.

Ekspertë të shumtë kanë fajësuar ndryshimet klimatike për dëmet e pashembullta të shiut në Pakistan.

Gjithashtu të mërkurën, ministrja e Pakistanit për ndryshimet klimatike, Sherry Rehman, tha në një mbledhje të ligjvënësve nga Azia Paqësori në kryeqytet, Islamabad se tani e gjithë bota po përballet me një kërcënim nga ndryshimi klimatik, i cili, tha ajo, “nuk njeh kufi”.

Ajo bëri thirrje për reduktimin e emetimeve për të shpëtuar vendet e tjera nga dëmi me të cilin po përballet vendi i saj tani.

Ndërkohë, avioni i parë me ndihma nga Arabia Saudite mbërriti në Pakistan gjatë natës.

Deri më tani, agjencitë e OKB-së dhe vende të ndryshme, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë dërguar rreth 90 avionë me ndihma.

Të mërkurën, Julien Harneis, i cili është koordinator rezident i OKB-së në Pakistan, tha në një konferencë shtypi se shtetet anëtare kishin dhënë deri më tani 150 milionë dollarë në përgjigje të një apeli urgjent për 160 milionë dollarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb