Në një takim me kryeministrin e Republikës së Irakut Mustafa Al-Kadhimi, kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal theksoi nevojën për presion ndërkombëtar ndaj Rusisë për të vazhduar “iniciativën e grurit” dhe eksportet e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi.

Takimi u zhvillua në margjinat e sesionit të 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

“Në bashkëpunim me OKB-në, ne kemi arritur një mundësi për të eksportuar grurë ukrainas, veçanërisht në vendet e Azisë dhe Afrikës, të cilat kanë nevojë më së shumti. 200 anije tashmë janë larguar nga portet e Ukrainës dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve që të vazhdojnë të bëjnë presion. për Rusinë në nivel ndërkombëtar për të parandaluar që ajo të prishë nismën. Kjo është mjaft kritike në çështjen e sigurimit të sigurisë globale të ushqimit”, tha Shmyhal.

Nga ana e tij, Mustafa Al-Kadhimi vuri në dukje se Iraku mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe mbështeti vazhdimin e eksportit të drithit ukrainas.

Sipas kryeministrit të Irakut, marrëdhëniet e mira mes dy vendeve janë zhvilluar në fushën e arsimit dhe ekonomisë, të cilat përpiqen t’i zhvillojnë ato edhe më tej. Për më tepër, Iraku është i gatshëm të vazhdojë të ofrojë mbështetje humanitare për ukrainasit.

Shmyhal theksoi se Ukraina vlerëson përpjekjet diplomatike të Irakut në kuadër të grupit të kontaktit të Ligës Arabe në lidhje me situatën në Ukrainë, me qëllim përfundimin e luftës së nisur nga Federata Ruse. Kryeministri i Ukrainës shprehu shpresën se Iraku do të vazhdojë të mbështesë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, veçanërisht në kuadër të OKB-së.

Siç vuri në dukje Shmyhal, Iraku është një partner i rëndësishëm dhe premtues dhe Ukraina është e interesuar të vazhdojë bashkëpunimin reciprokisht të dobishëm në sfera të ndryshme të ekonomisë. Në veçanti, një nga interesat e përbashkëta të vendeve mund të jetë pjesëmarrja e bizneseve irakiane në rindërtimin e Ukrainës pas luftës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb