Kryeministri Denys Shmyhal ka deklaruar se Ukraina i ka siguruar vetes ushqime për vitin e ardhshëm.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim sektorin bujqësor, i cili gjithashtu ka treguar një qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Ne ndamë gjithsej 80 miliardë UAH për 38,000 fermerët tanë gjatë këtyre muajve të luftës. Ne ndihmuam për të kryer mbjelljen më të vështirë në historinë e Ukrainës Në kohë. Falë kësaj, janë korrur më shumë se 60 milionë tonë kultura. Dhe Ukraina patjetër i ka siguruar vetes ushqime për vitin e ardhshëm”, tha Shmyhal në një mbledhje të qeverisë.

Gjithashtu, për shkak të “iniciativës së grurit”, u eksportuan 15 milionë tonë produkte. Në veçanti, më shumë se 10 milionë tonë u eksportuan përmes porteve të Danubit.

Më 30 dhjetor, Kabineti i Ministrave mbajti mbledhjen e fundit të rregullt këtë vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb