Gjatë një vizite pune në Berlin, kryeministri ukrainas Denys Shmyhal u takua me kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz. Palët diskutuan mbështetjen për Ukrainën, si dhe kërcënimet dhe shantazhet ruse.

Deklarata përkatëse është bërë nga kryeministri ukrainas Denys Shmyhal në Telegram.

Në vazhdën e takimit, Shmyhal falënderoi palën gjermane për mbështetjen ndaj Ukrainës. Sistemi i parë IRIS-T i marrë nga Forcat e Armatosura të Ukrainës është dëshmuar të jetë jashtëzakonisht efektiv, duke mbrojtur qiellin e Ukrainës dhe duke shpëtuar shumë jetë.

“Ne folëm edhe për çështjen jashtëzakonisht të rëndësishme, situatën në NEC Zaporizhzhia dhe HEC Kakhovka. Terroristët rusë vazhdojnë të kërcënojnë dhe shantazhojnë. Ne i nxisim partnerët që t’u përgjigjen me vendosmëri deklaratave të tilla për të parandaluar një fatkeqësi të mundshme”, theksoi Shmyhal.

Përveç kësaj, palët diskutuan rindërtimin e Ukrainës dhe aspektet kryesore të bashkëpunimit.

Shmyhal shprehu gjithashtu mirënjohje për Scholz për iniciativën e tij personale në mbajtjen e Konferencës së Rimëkëmbjes së Ukrainës në Berlin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb