Ukraina i është shumë mirënjohëse Republikës Çeke, e cila e ka ndihmuar kombin që në ditët e para të luftës dhe po mbështet në mbështetjen e saj në procesin e anëtarësimit në BE.

Kështu tha kryeministri ukrainas Denys Shmyhal, i cili foli në një intervistë për të përditshmen çeke Denik N me rastin e pjesëmarrjes së tij në Samitin e Komunitetit Politik Evropian në Pragë.

“Ukraina ka nevojë për armë, sanksione dhe para për të fituar. Republika Çeke e ka mbështetur Ukrainën që në ditët e para të sulmit në shkallë të plotë, ajo na mbështet ushtarakisht dhe me sanksione. Ne e dimë se Republika Çeke mbështeti të gjitha paketat e sanksioneve, njëra u prezantua nën presidencën çeke”, tha Shmyhal.

“Do të doja të falënderoja popullin çek, për mbështetjen e tij të jashtëzakonshme për Ukrainën. Shumë para vijnë nga donatorë të vegjël dhe qytetarë të thjeshtë”, vuri në dukje kryeministri.

Ai falënderoi homologët e tij çekë, në veçanti, për iniciativën “Dhuratë për Putinin”, një tank kryesor luftarak, me nofkën Thomas, u ble përmes financimit të njerëzve.

Në të ardhmen e afërt, kreu i qeverisë u zotua se do të bëhet një armë që ushtria ukrainase do ta përdorë në fushën e betejës. Edhe pasi u grumbullua shuma e kërkuar, çekët vazhduan të mblidhnin donacione, këtë herë për municione dhe sende të tjera që kërkon Thomas.

Përveç kësaj, vuri në dukje Shmyhal, Republika Çeke gjithashtu mbështet një sërë projektesh humanitare dhe sociale në Ukrainë.

“Ne jemi jashtëzakonisht mirënjohës për këtë – për ato iniciativa të paraqitura nga çekët e zakonshëm. Por dua të falënderoj edhe qeverinë çeke. Kryeministrin Fiala, i cili është angazhuar që nga dita e parë,” theksoi politikani.

Aktualisht, Kievi po mbështet në mbështetjen e Republikës Çeke, e cila aktualisht kryeson Këshillin e BE-së, në çështjen e arritjes së anëtarësimit në BE.

Ukraina mori statusin e një kandidati për anëtarësim në BE dhe tani është shumë e rëndësishme të kalohet nga politika e partneritetit në atë të zgjerimit aktual të BE-së, vuri në dukje Shmyhal.

Siç u raportua më herët, Kryeministri i Ukrainës mori pjesë në takimin e parë të Komunitetit Politik Evropian të sapokrijuar të organizuar nga Praga.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb