Kryeministrja franceze Élisabeth Borne thotë se Franca do të vazhdojë të mbajë sanksione kundër Rusisë, e cila shkaktoi agresion ushtarak kundër Ukrainës dhe njoftoi aneksimin e një pjese të territoreve ukrainase.

Borne  e bëri deklaratën përkatëse në Asamblenë Kombëtare, dhomën e ulët të Parlamentit francez, duke folur për luftën në Ukrainë dhe pasojat e saj për Francën.

Borne theksoi se sanksionet do të zgjasin për aq kohë sa Rusia të vazhdojë luftën. “Të braktisësh sanksionet do të thotë të braktisësh Ukrainën”, tha ajo, duke theksuar se qëllimi kryesor i sanksioneve mbetet ta bëjnë koston e luftës të padurueshme për Rusinë.

Ndër to, kreu i qeverisë përmendi sanksionet bankare, tregtare, informative dhe politike të vendosura nga Bashkimi Evropian dhe theksoi se ekonomia ruse tashmë është tkurrur ndjeshëm.

Duke nderuar guximin e popullit ukrainas, Borne vuri në dukje se ukrainasit i kishin rezistuar agresionit rus për shtatë muaj tashmë, por kurrë nuk u dorëzuan dhe kurrë nuk ulën kokën. Guximi i tyre është shembullor”, theksoi ajo.

Kryeministrja nënvizoi se Franca nuk i njeh rezultatet e referendumeve të rreme të organizuara nga Moska dhe tentativës për aneksimin e territoreve të okupuara ukrainase, duke vënë në dukje se Rusia “po varroset në cinizëm, kërcënime dhe shantazhe”.

Ajo përmendi gjithashtu krimet tronditëse në Bucha dhe varrezat masive në Izyum, duke theksuar: “Ne jemi të vendosur që krimet e kryera nga Rusia do të dokumentohen, ndiqen penalisht dhe dënohen”.

Kreu i qeverisë shprehu shqetësimin e jashtëzakonshëm për pushtimin ushtarak rus të NPP-së Zaporizhzhia dhe theksoi rëndësinë e misionit të IAEA.

Lidhur me krizën energjetike si rezultat i luftës në Ukrainë, Borne vuri në dukje: “Kjo luftë na tregon nevojën për të siguruar shpejt sovranitetin e energjisë dhe për të hequr qafe varësinë tonë”.

Përveç kësaj, kreu i qeverisë tha se Franca do të mbështesë Ukrainën në rindërtimin e saj. “Sot, nevojat për rindërtim të vendit vlerësohen në pothuajse 350 miliardë euro. Kjo është një sfidë kolektive kolosale dhe Franca do të japë kontributin e saj,” tha kryeministrja francez.

“Unë njoftoj se do të organizojmë një konferencë ekonomike me autoritetet ukrainase në Paris në muajt e ardhshëm për të mobilizuar kompanitë franceze,” shtoi ajo.

Kreu i qeverisë u zotua për mbështetjen e palëkundur të Francës për Ukrainën, duke kujtuar se që nga fillimi i luftës, Franca, së bashku me aleatët e saj dhe vendet e tjera evropiane, ka rritur furnizimet me armë dhe pajisje për Ukrainën. “Ne duhet t’i japim Ukrainës mjete për vetëmbrojtje,” tha ajo.

Borne theksoi se “Rusia e konsideronte NATO-n si të dobët dhe të ndarë, por e bashkoi përsëri”. Ajo përmendi edhe fjalët e presidentit francez Emmanuel Macron i cili tha se kjo luftë ishte një përgjegjësi e përbashkët pasi një anëtar i familjes evropiane ishte sulmuar.

“Kjo luftë nuk është vetëm një konflikt midis dy vendeve. Kjo luftë është një luftë për vlerat tona. Vetë Putini e pranoi këtë të premten e kaluar: ai po sulmon modelin tonë demokratik”, tha kryeministrja. Sipas saj, “kjo luftë është një mësim solidariteti” për Francën dhe Evropën.

“Lufta në Ukrainë do të vazhdojë, por ne jemi gati. Rezistenca e popullit ukrainas na detyron. Ne do të jemi atje. Ne do ta përballojmë atë”, përfundoi kreu i qeverisë franceze.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb