Kryeministrja e Moldavisë Natalia Gavrilița vizitoi Bucha-n dhe Irpin, dënoi pushtimin ushtarak rus të Ukrainës dhe theksoi se Moldavia mbetet partneri dhe mikja e Ukrainës.

“Kam vizituar edhe Bucha-n edhe Irpin. Pashë me sytë e mi shtëpi të djegura, shkolla, kopshte, rrugë të dëmtuara. Por gjëja më e dhimbshme ishte të shihja kryqet në rrugë. Asnjë foto apo video nuk do të përcjellë atë që pashë këtu, në terren”, theksoi Kryeministri.

Gavrilița deklaroi gjithashtu se ajo mbështet hetimin ndërkombëtar për krimet e luftës në territorin e Ukrainës. “Çdo qytetar i Ukrainës, veçanërisht gratë dhe fëmijët që kanë pësuar brutalitet dhe trajtim çnjerëzor, meritojnë drejtësi”, shtoi ajo.

Gjithashtu, kryeministrja theksoi se Moldavia mbetet një mik dhe partner i Ukrainës. “Ne do të mbështesim Ukrainën me gjithçka që mundemi,” theksoi Gavrilița.

Më herët, Gavrilița dënoi sulmet me raketa ruse në infrastrukturën ukrainase dhe tha se autoritetet moldave po bëjnë gjithçka që është e mundur për të mbajtur situatën nën kontroll.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb