Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti pret që Gjermania si kryesuese e Presidencës së BE-së për 6 muajt e ardhshëm të liberalizoë vizat për Kosovën.

Hoti thotë se i është mirënjohës qeverisë gjermane për angazhimin në zgjerimin e BE, duke afruar vendet e Ballkanit Perëndimor por ka dhe kërkesën e liberalizimit të vizave.

Ende dhe sot Kosova nuk ka mundur t’i liberalizojë vizat me BE për shkak të këtyre të fundit që nuk kanë marrë vendim.

 

STATUSI NGA AVDULLAH HOTI

Gjermania po e merr presidencën e radhës së BE-së, në një kohë shumë sfiduese për shëndetin dhe ekonominë e Evropës!

I jemi shumë mirënjohës Qeverisë Gjermane për angazhimin e vazhdueshëm për zgjerimin e BE-së, duke i afruar vendet e Ballkanit Perëndimorë dhe presim që gjatë kësaj kohe të hiqet edhe regjimi i vizave për qytetarët e Kosovës! #EU2020DE

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb