Këngëtarja e njohur Taylor Swift ka hedhur poshtë pretendimet se ka udhëtimet me numri më të lartë me avionë privatë.

Ndërkohë “The Times” teksa sjell një listë të lëvizjeve të këngëtares, shkruan se ylli i popit kryesoi me 170 fluturime me avionin e saj deri më 29 korrik, sipas firmës së qëndrueshmërisë Yard.

Avioni i Swift-it qëndroi në ajër gati 16 ditë me një kohë mesatare fluturimi prej 80 minutash dhe 139.36 miljesh.

Emetimet që rezultojnë për vitin 2022 u llogaritën të jenë pothuajse 8,300 ton CO 2 , ekuivalente me 1,184.8 herë më shumë se sa kontribuon një person mesatar.

Një përfaqësues i këngëtares pohoi se avioni i saj u jepej rregullisht hua njerëzve të tjerë.

“T’i atribuosh shumicën ose të gjitha këto udhëtime asaj është krejtësisht e pasaktë,” tha zëdhënësi i saj për BuzzFeed news.

Yard përpiloi një listë të atyre që i përshkroi si “shkelësit më të këqij” për ndotjen e avionëve privatë duke përdorur të dhëna nga faqja @CelebJets në Twitter, e cila gjurmon aeroplanët e përdorur nga të famshëm.

Kompania tha se hetimi i saj ishte nxitur nga një postim në Instagram nga Kylie Jenner, ylli i televizionit realitet dhe biznesmenia, e cila ndau një foto të avionëve privatë në pronësi të saj dhe partnerit të saj, Travis Scott, duke shkruar, “ju doni të merrni timin ose tuajin. ?”

Floyd Mayweather, boksieri në pension, ishte i dyti afër Swift.

Avioni i tij supozohet se lëshoi ​​më shumë se 7,000 ton CO 2 – 1,011 herë më shumë se emetimet mesatare të një personi. Një nga fluturimet e Mayweather thuhet se ka zgjatur vetëm dhjetë minuta.

Jay-Z ishte i treti në listën e Yard, edhe pse një zëdhënës i reperit ka thënë që atëherë ai nuk e zotëron avionin.

Alex Rodriguez, lojtari i pensionuar i bejsbollit, ishte i katërti, këngëtari i kantri Blake Shelton i pesti, Steven Spielberg i gjashti, Kim Kardashian i shtati, aktori Mark Wahlberg i teti dhe Oprah Winfrey e nënta.

Travis Scott ishte i dhjeti në listën e Yard.

Ndërkohë reperi Drake, nuk hyri në dhjetëshen e parë, por u mbrojt pasi fansat kritikuan përdorimin e tij të një avioni privat për udhëtime të shkurtra.

Ai tha se aeroplani i tij i modifikuar nuk kishte pasagjerë në bord për fluturimet me distanca të shkurtra dhe se po zhvendosej në një strukturë magazinimi.

Disa tifozë theksuan se kjo ishte padyshim një arsye edhe më e keqe për emetimet.

Chris Butterworth, drejtori i qëndrueshmërisë dixhitale në Yard, tha: “Është e lehtë të humbasësh në jetën verbuese të të pasurve dhe të famshmeve, por për fat të keq ata janë një pjesë masive e problemit të CO 2 që kemi me industrinë e aviacionit.

Aviacioni është përgjegjës për 2.4 për qind të CO 2 të prodhuar nga njeriu çdo vit, dhe kërkimet tregojnë një ndarje të madhe midis super të pasurve dhe neve të tjerëve në lidhje me fluturimet, udhëtimet dhe madje edhe emetimet e përgjithshme.”

  1. Taylor Swift, 8,294 ton CO 2nga 170 fluturime
  2. Floyd Mayweather, ish-boksier, 7707 ton nga 177 fluturime
  3. Jay-Z, reper dhe biznesmen, 6,982 ton nga 136 fluturime
  4. Alex Rodriguez, ish lojtar bejsbolli i njohur si A-Rod, 5,343 ton nga 106 fluturime
  5. Blake Shelton, këngëtar i country, 4,495 ton nga 111 fluturime
  6. Steven Spielberg, drejtor, 4465 ton nga 61 fluturime
  7. Kim Kardashian, ndikuese dhe biznesmenë, 4269 ton nga 57 fluturime

 

  1. Mark Wahlberg, aktor, 3773 ton nga 101 fluturime
  2. Oprah Winfrey, prezantuese televizive, 3,493 ton nga 68 fluturime
  3. Travis Scott, reper, 3033 ton

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb