Kuba ka filluar eksportet komerciale të vaksinave të saj COVID-19 të prodhuara në vend, duke dërguar dërgesa të vaksinës Abdala me tre doza në Vietnam dhe Venezuelë.

Presidenti Kuban Miguel Diaz-Canel të dielën njoftoi me anë të një postimi në Twitter mbërritjen e vaksinave në Vietnam . Faqja zyrtare e lajmeve Cubadebate tha se dërgesa përfshinte 900,000 doza të blera nga Hanoi dhe 150,000 të tjera të dhuruara nga Kuba.

Presidenti i Vietnamit Nguyen Xuan Phuc vizitoi Kubën javën e kaluar dhe pa laboratorin që prodhonte vaksinën, duke njoftuar një marrëveshje për të blerë të paktën pesë milionë doza. Si dy nga pesë vendet e fundit komuniste në botë, Kuba dhe Vietnami kanë mbajtur lidhje të gjata.

Qendra e Imunologjisë Gjenetike dhe Bioteknologjike e Kubës njoftoi gjithashtu se dërgesat fillestare të vaksinave Abdala u dërguan në Venezuelë gjatë fundjavës.

Nënkryetarja e Kubës Delcy Rodriguez njoftoi në qershor se Venezuela kishte rënë dakord të blinte vaksinën kubane me vlerë 12 milionë dollarë, megjithëse zyrtarët nuk kanë pranuar të thonë se sa doza ishin të përfshira.

Një tjetër vaksinë COVID-19 e zhvilluar në Kubë po prodhohet në Iran.

Kuba shpreson të zgjerojë eksportet e vaksinave të saj të zhvilluara në vend, dhe javën e kaluar i kërkoi Organizatës Botërore të Shëndetit t’i miratojë ato, gjë që shumë vende e kërkojnë para se të importojnë vaksinat.

Shkencëtarët Kubanë kanë thënë se vaksinat janë më shumë se 90 përqind efektive kundër COVID-19.

Sidoqoftë, të hënën Akademia Kombëtare e Mjekësisë e Venezuelës shprehu “shqetësim të thellë” se vaksina e bërë nga Kuba “po administrohet për venezuelianët”, duke përmendur mungesën e kërkimit mbi sigurinë dhe efikasitetin.

Kuba po synon të vaksinojë plotësisht 90 përqind të popullsisë së saj deri në fund të nëntorit, një hap kyç për të rihapur një ekonomi shumë të varur nga turizmi.

Drejtori i epidemiologjisë në Kubë, Francisco Duran, tha të hënën se vendi me rreth 11 milionë njerëz ka regjistruar 860,799 raste COVID-19 dhe 7,279 vdekje gjatë pandemisë.

Në mes të shtatorit, Havana nisi një fushatë vaksinimi për fëmijët e moshës 2 deri në 10 vjeç, duke e bërë atë një nga vendet e para që miratoi vaksinat për atë grupmoshë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb