Me gati 67% të votave pro, vendi miratoi ndryshimin e Kodit të Familjes. Versioni aktual datonte që në 1975.
Kuba i tha po referendumit për futjen e martesës së homoseksualëve duke votuar “Po”, ndryshimet në Kodin e ri të Familjes.

Pas votimit, rezultati i referendumit është tashmë i sigurt, duke raportuar të dhënat paraprake për referendumin, Këshilli Kombëtar Zgjedhor raportoi se 6,251,786 kubanë morën pjesë në votim, e barabartë me 74.01% të 8.4 milionëve. Votuesit e regjistruar, që votuan në favor të “Po”, janë 3,936,790, baraz me 66,87%. Në favor të “Jo-së” kanë shkuar 1.950.090 vota, ose 33.13% e votuesve.

Ky është një ndryshim historik për vendin. Kodi i ri i Familjes i sapo miratuar do të zëvendësojë atë të mëparshëm të vitit 1975. Teksti i ri prezanton martesat e të njëjtit seks dhe birësimet për çiftet e të njëjtit seks. Rregullon zëvendësimin dhe sjell lajme në luftën kundër dhunës gjinore, së bashku me ndalimin e martesës së fëmijëve. Ndër risitë e prezantuara është edhe transferimi i “përgjegjësisë prindërore” të të miturve tek të moshuarit. Një mundësi e rëndësishme për ishullin, një vend emigracioni i vazhdueshëm.

Abstenim i fortë – Gjatë orëve të mbylljes së votimit, mediat e pavarura të vendit raportuan për një shkallë të lartë abstenimi. Një fakt që sipas disave do të kishte një lexim të qartë politik. Në muajt para votimit, disidentët e qeverisë në detyrë kishin nisur një fushatë për të dekurajuar pjesëmarrjen në referendum në shenjë kundërshtimi ndaj të njëjtit ekzekutiv, i cili përkundrazi e kishte bërë fitoren e “Po”-s betejën e saj politike.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb