Si pjesë e grupit të parë të ndihmës, Ukraina duhet të marrë 120-140 tanke moderne perëndimore nga aleatët, tha në një konferencë ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Ai vuri në dukje se, aktualisht, koalicioni i tankeve ka 12 anëtarë. Megjithatë, sipas Kuleba, është shumë herët për të përmendur të gjitha vendet e koalicionit dhe ndihmën e tyre praktike, sepse disa ende duhet të marrin vendime formale në lidhje me procedurat e tyre të brendshme.

“Mund të vërej vetëm se në valën e parë, Forcat e Armatosura të Ukrainës do të marrin nga 120 deri në 140 njësi tanke moderne të modeleve perëndimore. Këto janë Leopard 2, Challenger 2 dhe M1 Abrams. Dhe ne vërtet llogarisim te Leclerc,” ai tha.

Ministri i Punëve të Jashtme shtoi se Ukraina vazhdon të punojë si për zgjerimin e përbërjes së koalicionit të tankeve, ashtu edhe për rritjen e ndihmës nga pjesëmarrësit ekzistues.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb