Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba i bën thirrje Gjermanisë t’i sigurojë Ukrainës tanke Leopard 2, sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot dhe automjete luftarake të këmbësorisë Marder.

Gjatë një konference në internet, Kuleba falënderoi Gjermaninë për vendimin për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe për të transferuar shtatë armë të tjera kundërajrore Gepard. Në të njëjtën kohë, sipas ministrit, diplomatët ukrainas vazhdojnë të bëjnë përpjekje në negociatat me palën gjermane për transferimin e tankeve Leopard 2 dhe sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë.

“Pala gjermane ka demonstruar tashmë lidership në furnizimin e sistemeve raketore të mbrojtjes ajrore Iris-T dhe armëve të tjera të rëndësishme. Ne gjithashtu llogarisim në udhëheqjen në transferimin e sistemeve Patriot, tankeve Leopard 2 dhe mjeteve luftarake të këmbësorisë Marder. Nuk mund të ketë tabu në çështjet e pajisjes së Ukrainës me armë për të mbrojtur të gjithë Evropën nga agresioni i armatosur i Federatës Ruse”, tha ministri.

Ai gjithashtu u bëri thirrje partnerëve që të forcojnë mbështetjen ushtarake për vendin tonë dhe theksoi se sot është veçanërisht e rëndësishme të ndihmohet Ukraina të mbrohet nga sulmet raketore ruse.

“Nuk ka nevojë të kërkojmë justifikime dhe të shtyjmë vendimet kryesore. Është koha për të mbyllur qiellin mbi Ukrainën, për ta bërë këtë me ndihmën e sistemeve të mbrojtjes ajrore që duhet të mbërrijnë në Ukrainë në sasi të mjaftueshme,” theksoi kryediplomati ukrainas.

Ai vuri në dukje se forcimi i Forcave të Armatosura mbetet një prioritet kyç i Ministrisë së Jashtme. “Javët e mëparshme kanë qenë veçanërisht efektive në plotësimin e nevojave të Forcave të Armatosura për sistemet e mbrojtjes ajrore dhe raketore, sistemet e artilerisë së rëndë, MLRS, automjetet e personelit të blinduar, si dhe municionet për të gjitha këto lloje të armëve,” tha Kuleba.

Për më tepër, pas Takimit të Ministrave të Punëve të Jashtme të NATO-s në Bukuresht, aleatët njoftuan transferimin e artilerisë 155 mm, municionit dhe automjeteve të blinduara në Ukrainë.

Kuleba shprehu një falënderim të veçantë për Departamentin e Mbrojtjes së SHBA për nënshkrimin e një kontrate prej 1.2 miliardë dollarësh me Raytheon Technologies për prodhimin e gjashtë sistemeve NASAMS për Ukrainën.

Ai shprehu mirënjohje për marrjen e ndihmës ushtarake nga Bullgaria dhe përshpejtimin e dhënies së saj nga Italia.

Siç është raportuar, forcat e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan më shumë se 60 raketa ruse nga më shumë se 70 të lëshuara në Ukrainë gjatë një sulmi tjetër armik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb