Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, kërkoi në një telefonatë me ministrin e Jashtëm të Iranit Hossein Amir Abdollahian që Irani të ndalojë menjëherë furnizimin me armë të Rusisë, të cilat po përdoren për të vrarë civilë dhe për të shkatërruar infrastrukturën kritike.

“Sot, mora një telefonatë nga Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir Abdollahian, gjatë së cilës i kërkova Iranit të ndalonte menjëherë fluksin e armëve drejt Rusisë, të përdorura për të vrarë civilë dhe për të shkatërruar infrastrukturën kritike në Ukrainë”, shkroi Kuleba në Twitter.

Siç u raportua më herët, Zëvendës Ambasadorja e Ukrainës në OKB Khrystyna Hayovyshyn tha në një takim të Këshillit të Sigurimit se hetimi për furnizimin me avionë iranianë në Rusi duhet të nisë menjëherë.

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë rrëzuar më shumë se 300 dronë kamikaze Shahed-136 të prodhuar nga Irani që nga 13 shtatori.

Rusia përdor tufa të këtyre dronëve sulmues të njëanshëm për të sulmuar infrastrukturën kritike të energjisë të Ukrainës, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme, të cilat tashmë kanë rezultuar në ndërprerje të energjisë elektrike në shumë rajone.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb