Rusia nuk do të fitojë kurrë një luftë kundër Ukrainës, sepse të gjithë ukrainasit janë shumë të motivuar për të mbrojtur vendin e tyre, ndryshe nga rusët.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba e tha këtë në një takim në nivel ministror të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për luftën kundër mosndëshkimit për shkak të luftës ruse në Ukrainë.

“Putini shpalli mobilizimin, por ajo që në të vërtetë i shpalli gjithë botës është disfata e tij. Mund të thërrasësh 300.000-500.000 njerëz, por kurrë nuk do ta fitosh këtë luftë. Sot, çdo ukrainas është një armë e gatshme për të mbrojtur Ukrainën dhe parimet e mishëruara. në Kartën e OKB-së”, tha Kuleba.

Ministri shpjegoi pse Rusia nuk do ta mundte kurrë Ukrainën: “Më 24 shkurt, kur Rusia sulmoi Ukrainën nga të gjitha drejtimet, në 24 orët e para dhjetëra mijëra ukrainas u kthyen nga jashtë për të mbrojtur vendin e tyre. Çfarë ndodhi në 24 orët e para pas Presidentit Putin njoftoi se mobilizimi ishte e kundërta: dhjetëra mijëra rusë rezervuan fluturime jashtë vendit për t’i shpëtuar Rusisë, shumë fluturime u shitën brenda pak orësh”.

Kuleba tha se Rusia do të shembet dhe do të mbajë përgjegjësinë e plotë për krimin e agresionit dhe krimet e luftës, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidin që pasuan.

Më 21 shtator, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret për “mobilizim të pjesshëm”. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi se 300,000 rezervistë do të hartohen në Rusi për luftën e saj në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: