Qindra punonjës të spitalit shtetëror kanë marshuar sot në qendër të Athinës si pjesë e një greve 24-orëshe për të protestuar ndaj mungesës së stafit dhe vaksinave të detyrueshme për koronavirusin .

Rreth 500 protestues demonstruan në qendër të qytetit, duke iu drejtuar parlamentit drejt ministrisë së Shëndetësisë duke brohoritur parulla dhe duke mbajtur pankarta.

Sindikatat që përfaqësojnë mjekët, infermierët dhe personelin tjetër mjekësor po protestojnë ndaj planeve të qeverisë që ata thonë se përkeqësojnë mungesën e personelit dhe çojnë në orë të gjata pune, ndërsa minojnë të drejtat e punëtorëve. Sindikatat gjithashtu kanë kundërshtuar pezullimin e punonjësve të pavaksinuar të kujdesit shëndetësor, duke thënë se kjo çon vetëm në mungesa të mëtejshme të stafit.

E ballafaquar me infeksionet në rritje dhe ngurrimin e shumë njerëzve për t’u vaksinuar, qeveria ka prezantuar një sërë stimujsh dhe ndëshkimesh për të inkurajuar grekët të marrin vaksinimet e tyre ndaj Covid. Vaksinimet janë bërë të detyrueshme për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe ata që punojnë në shtëpitë e të moshuarve, ndërsa ata që refuzojnë të pezullohen nga puna. Pak më shumë se 60% e popullsisë së Greqisë prej rreth 11 milionë banorësh janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid.

Sindikatat thonë se ndërsa mbështesin vaksinimet, anëtarët individualë të stafit duhet të kenë të drejtë të zgjedhin.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: