Forcat ukrainase kanë rifituar rreth 1.4 km në Bakhmut.

Është e fundit në një numër fitimesh të raportuara këtë javë nga Kievi pranë qytetit të shkatërruar lindor, të cilin Rusia pretendoi se kontrollonte muajin e kaluar pas një beteje të gjatë dhe të përgjakshme.

“Ne po përpiqemi të kryejmë sulme kundër armikut, po kundërsulmojmë. Ne kemi arritur të përparojmë deri në 1400 metra në seksione të ndryshme të frontit,” tha Serhiy Cherevati, zëdhënës i komandës ushtarake lindore.

Cherevati tha se forcat e Moskës filluan një kundërsulm i cili dështoi, dhe gjithashtu pësoi viktima të rënda dhe dëmtime të pajisjeve ushtarake.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: