MOSKA

Politikani rus i opozitës Alexei Navalny, pasi shpërndau një fotografi nga një spital i Berlinit të martën, ulur në shtrat dhe i rrethuar nga familja e tij dhe tha se tani mund të merrte frymë lirisht, pasi u helmua në Siberi muajin e kaluar.

Zëdhënësi i tij për mediat deklaroi se tani Navalny planifikon që të kthehet në Rusi, shkruajnë mediat e huaja.

Kundërshtari kryesor i Presidentit Vladimir Putin, u sëmur gjatë fushatës më 20 gusht dhe u dërgua me avion në Berlin.

Gjermania thotë se testet laboratorike në tre vende kanë përcaktuar se ai ishte helmuar me një agjent nervor Novichok dhe qeveritë perëndimore kanë kërkuar një shpjegim nga Rusia.

Moska i ka quajtur akuzat të pabaza. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov përsëriti të martën se Moska ishte e hapur për të zbardhur atë që ndodhi me Navalnyn, por kishte nevojë për qasje në informacion mbi çështjen e tij nga Berlini.

Ky rast ka tensionuar edhe më tej marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit, tashmë në një nivel të ulët pas Luftës së Ftohtë që nga aneksimi i Moskës i Krimesë nga Ukraina në 2014 dhe përpjekja për helmim të një ish-agjenti rus të dyfishtë me të njëjtin agjent nervor Novichok në Angli në 2018.

(d.xh/ balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: