Wayne Rooney nuk është kursyer aspak, ndërsa ka folur për Leo Meesin. The Times sjell një artikull të gjatë kushtuar sportit dhe deklaratave të Rooney.

Artikulli:

Vetëm një herë në karrierën time shkova në shtëpi me topin e ndeshjes nga një ndeshje ku nuk më dhanë për të shënuar një hat-trick. Kjo ishte finalja e Ligës së Kampionëve të vitit 2011, kur Barcelona mundi Manchester Unitedin me një nga paraqitjet më të mira të ekipit që kam parë ndonjëherë.

Në fund mora topin dhe kërkova Lionel Messin, David Villa dhe Pedro – golashënuesit e Barcelonës. I detyrova ta nënshkruajnë dhe si golashënues i golit të United, vendosa edhe firmën time. E kam ende topin në shtëpinë time.

Pse do ta bëja diçka të tillë? Ne kishim humbur një finale dhe unë u mërzita, por kisha gjithashtu ndjenjën e të qenit pjesë e diçkaje të veçantë. Ishte një ndjenjë që sapo kisha ndarë një fushë me disa nga lojtarët më të mëdhenj. Barcelona ishte e jashtëzakonshme dhe Messi ishte katalizatori për të gjitha këto.

Disa e mendonin se kisha nënçmim për Cristiano Ronaldon, por unë kam respektin më të madh për Cristianon dhe kur njerëzit argumentojnë se ai është më i madhi, e di se nga vijnë dhe e respektoj atë mendim. Por, për mua, Messi është thjesht ndryshe. Kam luajtur kundër tij disa herë dhe është aftësia e tij për të marrë dhe mbajtur topin, për të kontrolluar ndeshjet, për të vrapuar kundër lojtarëve, për të pasuar dhe për të shënuar dhe për të qenë diferenca.

Nga afër, thjesht nuk mund t’i afrohesh. Ai është gjithmonë në kontroll. Nëse ai e ka topin në këmbët e tij, ai përcakton gjithçka, përfshirë vendimmarrjen tuaj. Të jesh kundërshtar i tij është një vend i vështirë.

Ju jeni më i madh se ai, por nuk mund të përdorni fuqinë tuaj kundër tij – Xavi dhe Andrés Iniesta ishin të njëjtë. Kur afroheni, ata lojtarë kanë këtë qendër të ulët graviteti dhe ekuilibër, e cila, e shtuar në kontrollin e tyre të ngushtë, do të thotë se nuk ka mundësi të arrish topin.

Dhe kur Messi afrohet pranë zonës së penalltisë, ju keni frikë të hiqni këmbën sepse ai mund t’ju kalojë dhe ju do të jepni një penallti ose goditje të lirë në një pozicion të rrezikshëm. Dhe pastaj ka raste që ai pret, duke mos bërë asgjë, dhe para se ta kuptoni, ai e ka futur topin në rrjetë.

Një ndryshim midis Messit dhe pothuajse çdo lojtari tjetër që driblon është se ai është gjithmonë në lëvizje.

Nuk ka pothuajse kurrë një pikë kur ai ndalet në top. Ai ngrihet me të dhe nëse i bllokohet rruga, ai do të kalojë topin për ta rikthyer. Ai ju lodh derisa të bëhet pothuajse i pamundur të ndalet.

Rooney tha:  Messi ishte “pothuajse i pamundur të ndalohej” në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2011

Ai ka atë që kishte Diego Maradona për sa i përket aftësisë për t’u kaluar lojtarëve dhe më pas për të ekzekutuar të gjithë gamën e aftësive – pasim, gjuajtje, krosim dhe ai ka gjithçka për sa i përket vizionit.

E patë me golin që ai vendosi për Julián Álvarez kundër Kroacisë. Si një mbrojtës në situatën ku Messi e zotëronte, ju supozohet t’i tregoni atij pjesën e jashtme dhe kjo është ajo që bëri Josko Gvardiol – kështu që Messi thjesht zbriti në vijë, e ktheu Gvardiol sa andej këndej deri sa realizoi goditjen përfundimtare.

Në finalen e Ligës së Kampionëve 2011 ishte 1-1 në pjesën e parë dhe unë isha ulur në dhomën e zhveshjes në Ëembley duke menduar: “Si dreqin jemi të niveluar këtu?” Ajo përzierje e Messit, Xavi dhe Iniesta… E gjeta veten direkt kundër Messit disa herë gjatë lojës dhe thjesht nuk mund t’i afrohesha. Ai po shfaqej në zona të ndryshme – mesfushë, jashtë, numri 9  dhe askush nuk mund ta prekte.

Kur Barcelona mposhti Unitedin në finalen e 2009, ai shënoi një goditje të shkëlqyer me kokë vetëm golin e tretë me kokë në karrierën e tij. Ai e kaloi pjesën më të madhe të lojës duke hyrë nga e djathta dhe megjithatë në momentin kyç, ai ishte në anën e majtë të kuadratit. Ju thatë me vete: “Çfarë ndodhi atje?”

Nuk mendoj se e kam dëgjuar të flasë në fushë. Ai e udhëheq Argjentinën me shembull, me veprime dhe jo me fjalë, Megjithëse nuk e kam parë kurrë të festojë mënyrën se si po i bën golat dhe fiton në këtë Kupë Bote. Unë mendoj se ai e di se kjo është mundësia e tij e fundit për të fituar trofeun dhe ai po e shijon atë. Kështu bëjnë lojtarët më të mirë. Ata gëzojnë presionin. E kam takuar disa herë jashtë lojërave. Hera e parë ishte çmimet Fifpro në vitin 2005 kur unë isha lojtari i ri i vitit dhe Messi ishte në ceremoni. E takova në çmimet e Topit të Artë në vitin 2011, kur isha në ekipin e vitit – vija e sulmit isha unë, Cristiano dhe ai. Ai fitoi çmimin e përgjithshëm dhe mbaj mend që fola me të, Xavi dhe Iniesta. Gerard Pique ishte përkthyesi im.

Për momentin, Ronaldo po kalon një periudhë të vështirë dhe është 37 vjeç, por ai dhe Messi kanë arritje në emrat e tyre që nuk mendoj se do t’i shohim më nga ndonjë futbollist. Në një farë mënyre ata kishin nevojë për njëri-tjetrin dhe thellë në vetvete, dyshoj se e kanë shijuar rivalitetin e tyre. Kur Cristiano shkoi te Real Madrid ata nxitën njëri-tjetrin.

Në Paris Saint-Germain, ku Messi nuk ka qenë aq i shkëlqyer sa në këtë Botëror, ai është në të njëjtën krah me Neymar dhe Kylian Mbappé dhe ata janë më pak të varur nga ai.

Në të kundërt, Argjentina nuk mund ta fitojë Kupën e Botës pa Messin dhe mendoj se ai e gëzon këtë përgjegjësi.

Skuadrat e mëparshme të Argjentinës për të cilat ai luajti kishin lojtarë të tjerë të mirë, si Gonzalo Higuaín dhe Sergio Agüero, ndërsa skuadra aktuale ka shumë lojtarë të mirë, por jo yje dhe ndoshta kjo dinamikë funksionon më mirë. Në të vërtetë, forca e Argjentinës është kolektivi.

Ata janë pothuajse një ekip i klasës, në kuptimin që janë kokëfortë, vështirë për t’u mposhtur dhe ata do të luftojnë – luftojnë për Messin, luftojnë për të qëndruar në një lojë duke e ditur se nëse e bëjnë, kapiteni i tyre do ta fitojë atë për ta.

Messi dhe Mbappé do të jenë në të njëjtën anë të fushës dhe për shkak se asnjërit prej tyre nuk i pëlqen të bëjë shumë mbrojtje, ata ndoshta do të marrin më shumë hapësirë  sesa kanë pasur në ndeshjet e tyre të mëparshme.

Shokët e tyre të skuadrës do të duhet të merren me këtë dhe unë mendoj se Argjentina do të mbrohet më shumë për Messin sesa Franca për Mbappé.

Ose, për ta thënë ndryshe, Messi dhe Mbappé do të marrin shumë topa, por Argjentina është më mirë e përgatitur për të kufizuar Mbappen sesa Franca për të ndaluar Messin.

Është një lojë që ndihet ikonike, si një përplasje Real-Barcelona, ​​dhe finalja e duhur, një përballje mes dy skuadrave më të mira. Dhe është një mënyrë e përshtatshme për t’i dhënë fund asaj që ka qenë një Kupë Botërore e shkëlqyer, më e mira që kam parë ndonjëherë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb