Organi drejtues i futbollit evropian, UEFA i ka kërkuar FIFA-s që të ndalojë shtyrjen e planit të saj për një Kupë Botërore dyvjeçare dhe në vend të kësaj të angazhohet në “konsultime të mirëfillta” në lidhje me reformën e kalendarit të ndeshjeve ndërkombëtare.

FIFA, organi drejtues i futbollit botëror, po kryen një studim fizibiliteti për mbajtjen e turneut në baza dyvjeçare, një ndryshim nga cikli aktual katërvjeçar, por nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të kaluar në një format të tillë.

Arsene Wenger, ish -menaxheri i Arsenalit, i cili tani është kreu i FIFA -s në Global Football Development, tha këtë muaj se ishte “100 për qind i bindur” për kalimin.

“UEFA është e zhgënjyer me metodologjinë e miratuar, e cila deri më tani ka çuar në komunikimin dhe promovimin e hapur të projekteve të reformave radikale para se t’u jepej shansi, së bashku me aktorët e tjerë, për të marrë pjesë në çdo takim konsultativ,” tha UEFA në një deklaratë të mërkurën.

Ai shtoi se kishte shqetësime të shumta në lidhje me efektet e një ndryshimi të tillë, duke përfshirë “zbehjen” e vlerës së Kupës së Botës, rreziqet e lojtarëve të mbingarkuar dhe futbolli i grave vuante nga turnetë vjetorë të meshkujve.

“Këto janë vetëm disa nga shqetësimet serioze që propozimi i FIFA -s provokon në shikim të parë dhe ato nuk mund të shpërndahen thjesht me parulla promocionale të paargumentuara mbi përfitimet e supozuara të një kalendari për turnet finale”, shtohet në deklaratë.

UEFA tha se kishte kërkuar, më 14 shtator, për një takim me FIFA -n dhe 55 shoqatat anëtare evropiane, por ende nuk ka marrë një përgjigje.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: