Më 28 shtator aktorja, modelja dhe këngëtarja franceze Brigitte Bardot mbush 88 vjeç, shkruan faqja webpost.it

Ja disa kuriozite nga jeta personale dhe karriera e saj.

1) Ka lindur disa qindra metra larg Kullës Eifel. Kur ishte fëmijë, një fallxhor parashikoi se ‘’mbiemri i saj do të bëhej i njohur në mbarë botën’’.

2) Në fëmijëri, Bardot quhej “rosa e shëmtuar”. Ajo mbante syze speciale pasi vuante nga strabizmi.

3) Në vitin 1949, Bardot ndodhej në faqet e revistës ‘’Jardin des Modes’’. Një vit më vonë, fotoja e saj zbukuroi kopertinën e ‘’Elle’’.

Më pas regjisori Ruggero Vadim e vuri re dhe bindi një koleg që ta ftonte vajzën në audicione. Brigitte ishte 15 vjeç kur filloi një lidhje me Roger. Prindërit nuk e miratuan zgjedhjen e vajzës së tyre. Në shenjë proteste ajo tentoi disa herë edhe të vetëvritej. Në moshën 18-vjeçare ajo u martua me një regjisor.

4) Martesa e parë u prish kur Bardot ishte 23 vjeç. Në vitin 1959 ajo u martua me aktorin dhe producentin Jacques Charrier, ku qëndruan bashkë deri në vitin 1962.

Çifti pati një djalë Mai. Katër vjet më vonë, Bardot u martua me multimilionerin Gunther Zak. Bashkimi i tyre zgjati tre vjet. Në vitin 1992, Bardot u martua me politikanin Bernardo d’Ormal.

5) Debutimi në film i Bardot u zhvillua në vitin 1952. Më pas ai mori pjesë në xhirimet e komedisë “Normandy Hole”. Gjatë katër viteve të ardhshme, aktorja luajti në 17 filma.

Ajo u bë e famshme falë filmit “Dhe Zoti krijoi një grua” në vitin 1956. Filmi shkaktoi një sensacion në atë moment: kaseta u dënua nga Kisha Katolike për sinqeritet të tepruar.

6) Bardot u bë gruaja e parë në Evropë që guxoi të shfaqej në ekran me bikini. Në jetën e përditshme dhe në filma, aktorja i është përmbajtur stilit “chic Saint-Tropez”.

Falë saj, vendpushimi turistik francez u bë i njohur.

7) Asnjëherë nuk ka bërë operacione plastike. Një dietë vegjetariane e ndihmoi atë të ruajë parametrat idealë të trupit për një kohë të gjatë. Në një nga intervistat, ai foli për ëndrrën e saj: të shohë të gjithë botën vegjetariane.

8) Pleqërinë Bardot e kalon e vetme në Saint-Tropez. Ferma e saj është e banuar nga qindra përfaqësues të botës së kafshëve: kuaj, dhi, desh, pata, pëllumba, qen dhe mace.

Vitet e fundit, për shkak të artritit të rëndë, ajo lëviz vetëm me paterica.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: