Parlamenti ukrainas ka reaguar ndaj një meme të postuar nga Elon Musk që tallte Ukrainën.

Pronari i Starlink, i cili ofron shërbime të komunikimit satelitor jetik për përpjekjet e mbrojtjes së Ukrainës, synoi nivelin e ndihmës së kërkuar nga Volodymyr Zelenskyy për t’u mbrojtur kundër pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë.

Ai postoi një version të redaktuar të një “memeje të fytyrës së tendosur” gati dhjetëvjeçare, ku fytyra e presidentit ukrainas ishte fotoshopuar në imazh.

“Kur kanë kaluar 5 minuta dhe nuk ke kërkuar 1 mld dollarë ndihmë”, shkruhej në meme.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Deputetja ukrainase Verkhovna Rada, u përgjigj me të njëjtën meme duke përdorur fytyrën e zotit Musk, me mbishkrimin: “Kur kanë kaluar pesë minuta dhe nuk keni përhapur propagandën ruse”.

Zyrtarët ukrainas kanë kritikuar më parë shefin ekzekutiv të Tesla-s për propozimin e mbajtjes së zgjedhjeve të mbikëqyrura nga OKB në rajonet e pushtuara për të përcaktuar nëse ato mbeten pjesë e Ukrainës.

Starlink u bë një çështje debati muajin e kaluar, kur Musk zbuloi se ai refuzoi një kërkesë të Ukrainës vitin e kaluar për të aktivizuar rrjetin në qytetin port të Krimesë, Sevastopol, për të ndihmuar një sulm ndaj flotës ruse.

Vladimir Putin më parë e quajti Musk “një person të shquar” kur u pyet për suksesin e kompanisë së tij SpaceX, e cila zhvilloi Starlink.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: