Aq shumë djem u lindën në një spital të Kievit muajin e kaluar, sa Dr Olena Storchak iu kujtua një besëtytni e vjetër ukrainase. “Kur lindin djemtë do të thotë se do të ketë luftë”, rrëfen ajo. “Dhe me siguri, lufta erdhi.”

Kur bombat filluan të binin dhe sirenat e sulmit ajror ranë, stafi i spitalit filloi të lëvizte shtretërit poshtë në bodrumin e gjerë. Në një maternitet të ndërtuar me ngut, me mure të zhveshura me tulla dhe dy dritare të vogla, të veshura me rërë dhe me shirit të kryqëzuar, gjashtë nëna të reja shtrihen në dhomën e nëndheshme të lindjes së spitalit duke përqafuar të porsalindurit e lindur një natë më parë.

Vetëm një nga të sapolindurit është një vajzë, Zoryana, e lindur nga Anna, 29 vjeç, një oficere rekrute në ushtrinë ukrainase. Ditën që Rusia pushtoi, Anna u dërgua në spital në qytetin e saj të lindjes, Vorsel, pak jashtë Kievit.

 Methode Times Prod Web Bin Fc9b719a B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104
Methode Times Prod Web Bin Fc9b719a B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104

Ajo u arratis në Kiev vetëm më 9 mars, kur u hap i ashtuquajturi “korridori i gjelbër”. Zoryana ka lindur këtu në Kiev, ku prindërit e saj janë duke qëndruar, por ata nuk e kanë idenë nëse dhe kur do të kthehen në shtëpi apo edhe nëse shtëpia e tyre është ende në qytetin e pushtuar nga Rusia pak përtej qytetit të çliruar së fundmi të Irpin.

Më shumë se 15,000 foshnja kanë lindur në Ukrainë që kur ushtria ruse pushtoi muajin e kaluar, sipas Olena Zelenska, gruas së Presidentit Zelensky. “Ata kanë lindur në streha me bomba dhe nën zjarr”, shkroi ajo, “por ata kanë lindur!”

Me burrat të ndaluar të largohen nga vendi sipas ligjit ushtarak, shumë nëna në pritje zgjodhën të mos i bashkoheshin vërshimit të refugjatëve që kalonin kufijtë dhe të qëndronin aty ku ishin burrat e tyre. “Unë nuk doja të jem pa të, ai na mbron si një mur,” tha Iryna Dubovyk, 35 vjeç, për burrin e saj, Olek, në shtëpinë e tyre në Kiev pasi sollën në shtëpi djalin e tyre të dytë, Tymophiy.

Tymophiy lindi më 25 mars në maternitetin privat Isida, i cili hapi dyert për të ofruar kujdes falas gjatë luftës. “Unë po lutesha që ai të qëndronte në barkun tim për ta mbrojtur atë nga lufta,” tha ajo. “Por unë jam i lumtur që ai është këtu.”

 Methode Times Prod Web Bin F118a93c B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104
Methode Times Prod Web Bin F118a93c B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104

Bashkëshorti i Anës, Igor, mbërriti në spitalin numër një me një pushkë në shpinë, jelekë të blinduar në trup dhe një buzëqeshje shkëlqyese në fytyrën e tij. Ushtari i logjistikës shikon Zoryanën ndërsa ajo shtrihet duke fjetur në krahët e tij.

“Ndihem shumë i lumtur dhe krenar,” gufon ai. “Koha është vërtet e vështirë, por ne do të fitojmë së shpejti dhe vajza do të jetë më e lumtura në të gjithë botën.” Ushtria po e lejonte një ditë pushim të nesërmen për të marrë familjen në shtëpi.

Spitalet në qytetin perëndimor të Lviv kanë raportuar një rritje të lindjeve të parakohshme për nënat që kanë ikur duke luftuar diku tjetër në vend.

Në Kiev, mjekët raportojnë më pak probleme. Storchak u zhvendos në spitalin numër një menjëherë pas fillimit të pushtimit në vend që të rrezikonte udhëtimin e gjatë për në dhe nga puna ndërsa qyteti është nën bombardim. Burri i saj është në ushtri, kështu që nuk është më në shtëpi, por ajo e do punën e saj si mjeke obstetër aq shumë sa është e lumtur që qëndron në spital.

 Methode Times Prod Web Bin D7d3abd4 B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104
Methode Times Prod Web Bin D7d3abd4 B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104

“Gratë vijnë tek ne për dashuri, prandaj është puna më e mirë”, thotë ajo. “Ka dhimbje, por në fund, gëzim.”

Në spitalin numër pesë, Elina Shynkar ka pritur më shumë se një muaj momentin e saj të gëzimit. Ajo u vendos në shtrat në javën e 31-të, një ditë para fillimit të pushtimit, pasi ishte kthyer në Kiev nga shtëpia e saj në Suedi për të lindur në një spital ukrainas.

“Kam lindur në Kiev dhe gjithmonë e kam dashur atdheun tim”, thotë ajo. “Vendosa të kthehem sepse e dua sistemin mjekësor këtu dhe familja ime është këtu. Kështu që mendova se do të ishte një kohë e përsosur, po planifikoja të qëndroja për pranverë dhe verë. Por tani kemi një luftë!”

Shynkar ishte në repartin e maternitetit këtu kur një raketë goditi një bllok banesash aty pranë në ditët e hapjes së pushtimit, duke shkaktuar panik tek pacientët dhe stafi, duke përfshirë gra tashmë në lindje.

“Askush këtu nuk e kishte përjetuar një gjë të tillë, duke dëgjuar sirena, duke dëgjuar të shtëna nga dritaret, dritaret po dridheshin,” kujton ajo. “Ne thjesht po vraponim, të gjitha gratë shtatzëna.” Stafi i drejtoi ata poshtë shkallëve në një bunker nën ndërtesën e spitalit.

 Methode Times Prod Web Bin F7235232 B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104
Methode Times Prod Web Bin F7235232 B0d0 11ec 8b8c 0207c0fd6104

“Gratë ishin të mbërthyera me foshnjat e tyre, nuk donin të shkonin. Ne pamë ndërtesën që ishte goditur nga një raketë, ishte shumë afër”, tha ajo. “Gratë ishin në lindje kur po ndodhte. Sa herë që dilte sirena, unë ndihmoja vajzat të zbrisnin dhe vajzat thjesht ecnin me gjak mes këmbëve, ato kishin kontraktime, por kishin frikë të jepeshin sepse bombat po binin.”

Ditë më vonë, një maternitet në Mariupol u godit drejtpërdrejt nga një sulm ajror rus, duke vrarë tetë, duke përfshirë një grua dhe foshnjën e saj.
“Ju nuk mund t’i imagjinoni këto gjëra,” thotë Shynkar. “Ne jemi vetëm gra shtatzëna, njerëz të pafajshëm. Çfarë kemi bërë gabim?”

Lindja e saj mund të ndodhë “në çdo moment ose jo për javë të tëra”, thotë ajo, por ende nuk ka vendosur nëse do ta marrë vajzën e saj të vogël në shtëpi në Suedi.

“Gjëja është se nuk jam ndjerë kurrë më ukrainase se tani,” tha ajo. “Edhe sikur të mos isha shtatzënë nuk do të largohesha. Ambasada po telefononte dhe na thoshte të dilnim dhe unë i thashë burrit tim mund të shkosh po të duash, unë po rri. Ai tha a je i çmendur, nuk do të të lë këtu. Dhe kështu ne të gjithë qëndruam.”

* Catherine Philp dhe Paula Bronstein takuan gratë ukrainase që kanë mbetur prapa për të lindur në maternitetet e Kievit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: