“Dua t’i them komandantit tonë të përgjithshëm të ndalojë aktet terroriste në Ukrainë, sepse kur të kthehemi do të ngrihemi kundër tij.”

Presidenti rus Vladimir Putin “ka dhënë urdhra për të kryer krime. Nuk është vetëm për të çmilitarizuar Ukrainën ose për të mposhtur Forcat e Armatosura të Ukrainës, por tani qytetet e civilëve paqësorë po shkatërrohen.”

“Krimet që kemi kryer; ne të gjithë do të gjykohemi.”

Këta janë zërat e të burgosurve rusë të luftës që tani mbahen nga Ukraina.
Gati një duzinë janë shfaqur në konferencat për shtyp të mbajtura nga autoritetet ukrainase, vetëm disa nga 600 që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se janë kapur.

Paraqitjet e tyre publike mund të jenë të diskutueshme sipas Konventave të Gjenevës, të cilat i ndalojnë shtetet të shkaktojnë poshtërim të panevojshëm për robërit e luftës. Dhe është e mundur që ata të ndjenin presion për të shprehur pikëpamjet simpatike për ato të rrëmbyesve të tyre.

Por tre pilotë të kapur të forcave ajrore ruse që folën për CNN nuk sugjeruan se po flisnin nën presion.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: