Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç, ka biseduar sot me ambasadorët gjermanë dhe francezë Anke Konrad dhe Pierre Kosar për situatën e sigurisë në rajon, pas tensioneve të fundit në veri të Kosovës.

Petkoviç njoftoi ambasadorët për gjendjen aktuale të sigurisë në Kosovë duke iu referuar posaçërisht ngjarjeve që ndodhën dje në veri.

Ai tha se gjithçka që ndodhi dje dhe fundjavën e kaluar, me të cilën kryeministri i Kosovës Albin Kurti synonte “të ndizte jo vetëm veriun por edhe të gjithë rajonin në konflikt”, është pasojë e drejtpërdrejtë e një sërë lëvizjesh të njëanshme nga Prishtinë, për të cilën Beogradi vazhdimisht ka ngritur alarmin.

Petkoviç njoftoi ambasadorët për kronologjinë e detajuar të ngjarjeve dhe theksoi se e gjithë kjo mund të parandalohej nëse KFOR-i do të kishte përmbushur mandatin e tij dhe të premten do të parandalonte “kryetarët ilegalë dhe jolegjitimë, si dhe pjesëtarët e policisë speciale, që të pushtonin objektet serbe në Veriu”.

Ai shtoi se serbët janë të vendosur të mbrojnë të drejtën e tyre për të qëndruar dhe mbijetuar në Kosovë dhe se Beogradi do të vazhdojë të avokojë së bashku me ta për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm në krahinë dhe rajon.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb