Akademiku Artan Fuga komenton ngjarjen e rëndë të ndodhur së fundi në Krujë, ku mbi 500 qytetarë përfunduan në spital, pasi u helmuan nga uji i pijshëm.

Në një postim në “Facebook”, Fuga kritikon qeverinë, teksa thekson se i gjithë kabineti duhet të ishte në Krujë dhe të merrte masa urgjente.

Ndërkohë, kritika ka edhe për deputetët e opozitës, teksa akademiku thekson se “Mire çeveria asht n’gjum or tej, po deputetët e opozitës ç’më rrinë në kolltuqe të ngrohtë në vend të zaptojnë bashkinë e Krujës dhe ujësjellësin për ta tundur atë vend! Hajde opozitë, hajde!”

Postimi i plotë:

Kush e helmoi popullin e Krujës?
Cfarë bëhet? Njoftohet se 500 të shtruar në spital me helmim në Krujë.
Dhe media nuk çon gazetarë të investigojë dhe të raportojë nga Kruja. A thua se duhet të shkojë në Kazakistan. Krujë, o Krujë është, një vrap pele larg nga kali i Skënderbeut në Tiranë.
Të na raportojnë live nga terreni, familje më familje, nga spitali, nga ujësjellësi. Kush u helmua, me çfarë kurohen, si është gjendja në spital, cilat lagje janë prekur? Raportojnë nga studiot hypur në majë tavolinash!
Në vend të kësaj merren gjithë ditën se çfarë i tha kryetari i komisionit drejtoreshës së administratës të Kuvendit!
Dila jashtë!
Nuk dal!
Mos dill
Do dal!
Po turp mo nuk kemi!
Gjithë qeveria duhet të ishte në Krujë sot! Kërkim ndjese dhe marrje masash urgjente. Kemi helmim masiv të popullsisë. Ndofta edhe me dashje!
Ujësjellësi i Krujës jep njoftime, athua se është në retë e Salisalltikut, kur duhet të ishte vendosur para akuzës! Menjëherë. A e kontrollojnë cilësinë e ujit cdo orë, apo varja? Krutanë hesapi, le të helmohen! Turp!
Unë pres që prokuroria të akuzojë ujëssjellësin për helmim masiv të popullsisë!
Cfarë faktesh pret të mbledhi? Faktet janë brenda në spital!
Mire çeveria asht n’gjum or tej, po deputetët e opozitës ç’më rrinë në kolltuqe të ngrohtë në vend të zaptojnë bashkinë e Krujës dhe ujësjellësin për ta tundur atë vend!
Hajde opozitë, hajde!
Apo merren me kalin e ngordhur të zgjedhjeve të 25 prillit të njohura nga partnerët ndërkombëtarë! Paskan bërë zbulimin e madh se zgjedhje qenkan të parregullta meqë nuk votuan emigrantët! Cfarë komedie!
Helmim masiv !

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb