Në New York u hap Equinox Hotel, hoteli i parë i gjumit në botë dhe i pari që lidhet me një markë Fitness. Equinox Fitness është në fakt një kompani luksoze amerikane e fitnesit që përfshin SoulCycle, një qendër e dedikuar ekskluzivisht për kujdesin ndaj vetes, ku morën pjesë edhe ish-Zonja e Parë Michelle Obama. Equinox Hotel është i vendosur në një rrokaqiell 91-katësh brenda Hudson Yards, qendra e re e banimit, e biznesit dhe e argëtimit e inaguruar në anën perëndimore të qytetit, jo larg nga lumi Hudson. Ka 212 dhoma, 48 prej të cilave janë suita dhe një apartament nën çati. Gjithashtu ka një palestër mbi pesë mijë e 500 metra katrorë, dy pishina, një ambient të mbyllur, një banjë, dy restorante, njëra prej të cilave është e rezervuar vetëm për mysafirë, një bar me një tarracë në natyrë me pamje spektakolare dhe një dhomë ngrënie private.

Por përveç aspektit ‘Wellness’, përvoja e vërtetë në hotel Equinox është pikërisht ajo që mund të quhet kujdesi i gjumit. Hoteli në fakt ishte konceptuar si një vend ku gjumi nuk është i diskutueshëm. Dhomat mund të krahasohen me dhomat e gjumit me nivele preçize të temperaturës, heshtjes dhe errësirës. Mungesa e çdo lloj tingulli është një luks i paçmuar në New York ku zhurma nuk ndihet në asnjë kohë të ditës. Kujdesi për gjumin fillon gjithashtu nga shtrati. “Nuk ka burime ose pjesë metalike. Dysheku është i punuar me dorë me fije natyrale që ndihmojnë në parandalimin e djersës së natës. Pranë shtratit ka një zonë për tu ulur sepse shtrati duhet të rezervohet ekskluzivisht për të fjetur”.

Dushi i banjës ka tre lloje të ndryshme të rrjedhës së ujit dhe gjithashtu produktet për higjienën personale janë të ndryshme në varësi të faktit nëse ato përdoren gjatë zgjimit ose para se të flini dhe mbajnë etiketën Am (mëngjes) ose Pm (pasdite). Përveçse kanë luksin e një gjumi të pashqetësuar, klientët e hotelit mund të përkëdhelin më tej veten me një banjë në një sauna infra të kuqe, një dhomë me terapi intravenoze, një tavolinë valësh delta ose një shtrat me dridhje që e bën njeriun të bjerë në një gjumë të thellë. Tridhjetë minuta gjumë duken sikur ke fjetur tre orë.

Kush nuk do e dëshironte një gjumë të tillë me pesë yje?!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb