‘Limitet’ e një roboti u testuan duke e vënë në provë për prodhimin e një karrigeje.

Shkencëtarët në Universitetin Teknologjik Nanyang, Singapor treguan se robotët e tyre ishin të aftë të prodhonin karriken Stefan të IKEA-s në 8 minuta dhe 55 sekonda.

Roboti NTU u zhvilua për të treguar ‘shkathtësinë e manipulimit’, një fushë e robotikës që kërkon kontroll të saktë të forcave dhe mocioneve me gishtat apo duart e robotëve.

Roboti sheh përmes një kamere 3D dhe krahët e saj janë të aftë të lëzivin në 6 boshte.

Çdo krah është i pajisur me kapëse paralele për të marrë objektet. Mbi kyçet e dorës janë montuar sensorë të sensorë të forcës që përcaktojnë se sa të fortë janë “gishtat” dhe sa fuqishëm mund të shtyjnë objektet që janë në kontakt me njëri-tjetrin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: