Avokadot janë të mira si për mbrojtje e syve dhe rritja e sistemit imunitar ashtu edhe në mbrojtjen e trupit tuaj kundër qelizave të kancerit dhe nuk ka rëndësi nëse i hani në sallatën, smoothie, apo drejtpërdrejt nga pema.

1. Veshkat tuaja mund të punojnë në mënyrë më efikase.

Avokadot janë të pasura me kalium, kështu që nëse keni ndonjë lloj problemi me veshkat, përfshiheni këtë frut në dietën tuaj. Studimet kanë vërtetuar se ngrënia e avokados rregullisht është një mënyrë e shëndetshme për të përmirësuar funksionin e veshkave.

2. Fryma juaj mund të bëhet më e freskët.

Nëse jeni duke kërkuar një freskues natyral për erën e gojës suaj, është koha të mendoni për avokadot. Ata kanë aktivitet të lartë antibakterial dhe ngrënia e një në ditë mund të largojë bakteret nga goja dhe ta pastrojë atë.

3. Mund të përmirësojë vizionin tuaj.

Ngrënia e një avokado të freskët, të mesme në ditë çon në një funksion më të mirë të syve. Kjo ndodh sepse avokadot mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të karotenoidit në trupin tonë, duke punuar si një agjent antioksidant dhe anti-inflamator.

4. Mund të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Nëse merrni një të ftohtë shumë shpesh, sistemi juaj imunitar po kërkon më shumë vëmendje. Për fat të mirë, është raportuar se disa përbërës të avokados mund të forcojnë sistemin imunitar dhe të shtypin viruset dhe infeksionet e tjera.

5. Mund të ulë presionin tuaj të gjakut.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, avokadot mund të jenë aleati juaj më i madh. Përmbajtja e lartë e kaliumit dhe luteinës është e njohur për përmirësimin e sëmundjeve vaskulare dhe rritjen e lipideve në trupat tanë.

6. Mëlçia juaj mund të funksionojë në mënyrë më efikase.

Mëlçia rregullon shumicën e niveleve kimike në gjakun tonë, dhe është shumë e rëndësishme ta mbash atë të shëndetshme dhe të funksionojë si duhet. Është raportuar se ngrënia e avokados mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëmtimit të mëlçisë, kështu që shtimi i këtij fruti në dietën tuaj është një zgjedhje e mirë.

7. Ju mund të humbni peshë më lehtë.

Shtimi i tepërt i peshës dhe mbipesha janë një shqetësim në të gjithë botën. Është provuar që avokadot mund të ndihmojnë në uljen e peshës. Ato rrisin ngopjen dhe kanë një ndikim pozitiv në hormonet tona të zorrës.

8. Ju mund të merrni mbrojtje shtesë nga kanceri.

Megjithëse e dimë që një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar mund të parandalojë disa lloje të kancerit, avokado është nga mundësitë më të mira. Ka veti citotoksike, që do të thotë se avokadot mund të vrasin qelizat kancerogjene dhe të parandalojnë rritjen e kësaj sëmundjeje.

9. Mund të bëjë që lëkura juaj të shkëlqejë.

Mund ta hani ose ta aplikoni direkt në lëkurë. Ky frut rekomandohet shumë për shëndetin e lëkurës. Karakteristikat e tyre të karotenoideve mund të ndihmojnë në mbrojtjen e rrezeve ultraviolet, duke çuar në një fytyrë dhe trup më rinor dhe me shkëlqim.

10. Mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të artritit.

Njerëzit që vuajnë nga artriti shpesh duhet të vuajnë nga dhimbja e kyçeve, por ngrënia e avokados mund t’i ndihmojë ata. Fruti ka veti antioksiduese dhe analgjezike që mund të çojnë në një jetë pa dhimbje.

11. Mund të rrisë përqendrimin tuaj.

Nëse ndiheni sikur keni probleme të përqendroheni në detyrat tuaja, në vend që të pini një filxhan të madh kafe, provoni të hani një avokado. Është vërtetuar se njerëzit që hanë avokado përjetojnë rezultate pozitive të trurit dhe njohjes.

12. Nivelet e kolesterolit dhe trigliceridit mund të ulen.

“Një avokado në ditë mund të mbajë larg kolesterolin”, pretendojnë ekspertët në Universitetin e Harvardit. Ajo ka një sasi të lartë të fibrave, yndyrave të pangopura monote dhe steroleve bimore, duke çuar në uljen e niveleve të dëmshme të kolesterolit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb