Ballkani Perëndimor nuk ka të ardhme alternative përveç se një ditë do të jemi të gjithë në të njëjtën tryezë evropiane dhe Bashkimi Evropian (BE) nuk mund të jetë i plotë pa Ballkanin Perëndimor, u vlerësua sot në panelin në kuadër të “Konferencës për Ekonomi – Mali i Zi 2021” përfaqësues të qeverive të vendeve të Iniciativës së Evropës Qendrore (CEI) diskutuan të ardhmen e Evropës pas pandemisë.

Në konferencë morën pjesë kryeministrat e Malit të Zi dhe Kroacisë, si dhe krerët e delegacioneve të Shqipërisë, Bullgarisë, Çekisë, Hungarisë, Maqedonisë së Veriut, Moldavisë, Polonisë, Rumanisë, Sllovakisë, Sllovenisë dhe Serbisë, bashkëpunim dhe diplomatë.

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, tha se BE-ja është duke u përballur me një krizë të pabesueshme vitet e fundit dhe se, siç theksoi ai, nuk është e lehtë të flitet për dinamikën e shpejtë të zgjerimit.

“Ky nuk është skepticizëm, ky është realiteti”, tha Plenkoviç.

Duke folur për mesazhet që BE-ja u dërgon vendeve të Ballkanit Perëndimor, Plenkoviç tha se, siç tha ai, kuptimi i realitetit nuk është aq shumë në kapacitetin e vendeve që shkojnë drejt Evropës, por edhe në kontekstin në të cilin BE-ja e gjen veten.

Megjithatë, ai theksoi se përkundër kësaj, mesazhet ekonomike dhe financiare të dërguara nga Komisioni Evropian janë shumë të forta dhe të fuqishme.

“Shtetet që duan të provojnë veten kanë hapësirë ​​për ta treguar këtë. Qeveria e Kroacisë do të përpiqet për arritjet individuale të secilit vend”, theksoi Plenkoviç.

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapic, ka thënë se Mali i Zi nuk mund të bëjë projekte si fuqi e madhe, sepse siç ka precizuar ai nuk ka kapacitet për ta bërë këtë.

“Nëse nuk keni një projekt, si mund të prisni para? Kjo është arsyeja pse përpjekja jonë është që të marrim mirëkuptimin nga Bashkimi Evropian që një ditë të bëjë gjithçka për ne, si projekti, ashtu edhe investitori dhe paratë. “Ndoshta kjo është mënyra më e mirë për vendet e vogla”, tha kryeministri i Malit të Zi.

Duke iu përgjigjur pyetjes se cilat janë pritjet e tij nga BE-ja për momentin, gjegjësisht çfarë mesazhi mund t’u dërgojnë qytetarëve të Malit të Zi që të kenë një të ardhme të sigurt, Krivokapic tha se nuk ka siguri, duke shtuar se ka shpresë dhe pritje.

“Ndonjëherë ne nuk dimë ta artikulojmë atë shpresë dhe pritje, ose ta njohim atë në mënyrën e duhur. Unë pretendoj se nuk mund të tërheqim një pjesë të madhe të fondeve nga BE-ja për shkak të kapaciteteve të vogla, si në aspektin administrativ, ashtu edhe në çdo aspekt tjetër”, tha Krivokapiq në Budva në Konferencën Ndërkombëtare për Ekonominë Mali i Zi 2021.

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Vladimir Mariç, tha se është shumë e rëndësishme që pandemia inkurajoi zhvillimin e shkencës në të cilën vendi investon shumë, si dhe zhvillimin e katër lirive në të cilat bazohet BE-ja.

Sipas tij, nisma e Ballkanit të Hapur nuk i anulon përpjekjet individuale drejt BE-së, por duket se i gjithë procesi po përshpejtohet.

“Ne duam të heqim barrierat në mënyrë që njerëzit të gjejnë punë në Serbi, Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut”, tha ai.

Ai shprehu pritje të mëdha nga konferenca e ardhshme ndërqeveritare me BE-në, pasi Serbia ka dy vjet që nuk ka hapur kapituj të rinj në procesin e negociatave. Ai i vlerësoi kapitujt 23 dhe 24 si veçanërisht të rëndësishëm dhe përkujtoi se në këtë kuptim Serbia është e vendosur të zbatojë reformat kushtetuese që janë të nevojshme.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: