Oligarku rus Roman Abramovich dhe negociatorët e paqes ukrainas raportohet se kanë vuajtur simptoma të dyshimit të helmimit pas një takimi në Kiev këtë muaj.

Pronari miliarder i Chelsea FC dhe të paktën dy anëtarë të lartë të delegacionit ukrainas zhvilluan simptoma që përfshinin skuqje të syve, lot të vazhdueshëm dhe të dhimbshëm dhe rënie të lëkurës në fytyrat dhe duart e tyre, raportoi The Wall Street Journal. Mësohet se jeta e tyre nuk është në rrezik.

Bellingcat, grupi i inteligjencës me burim të hapur, tha se kishte hetuar helmimin e dukshëm dhe sugjeroi se mund të ishin përdorur armë kimike, ndoshta të përfshira në çokollatë ose ujë.

Duke cituar një person të afërt me Abramovich, Journal tha se ishte e paqartë se kush kishte shënjestruar grupin ose çfarë e kishte shkaktuar sëmundjen e tyre. Por ajo tha se të tjerë të njohur me këtë çështje fajësuan sulmin e dyshuar ndaj forcave të vijës së ashpër në Moskë, të cilët ata thanë se donin të sabotonin bisedimet për t’i dhënë fund luftës.

Gjendja e Abramovich dhe negociatorëve ukrainas, mes të cilëve edhe deputeti Rustem Umerov, është përmirësuar që atëherë dhe jeta e tyre nuk është në rrezik, thanë burimet e gazetës.

Tre burrat me simptoma konsumuan vetëm çokollatë dhe ujë paraprakisht, sipas Bellingcat, i cili tha: “Tre anëtarë të delegacionit që ndoqën bisedimet e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë në natën e 3 deri më 4 mars 2022 përjetuan simptoma të ngjashme me helmimin me armë kimike. Një nga viktimat ishte sipërmarrësi rus Roman Abramovich.

“Tre anëtarë të ekipit negociator u tërhoqën në një apartament në Kiev më vonë atë natë dhe ndjenë simptomat fillestare – duke përfshirë inflamacionin e syve dhe lëkurës dhe dhimbjen e mprehtë në sy – më vonë atë natë. Simptomat nuk u qetësuan deri në mëngjes.”

 Methode Times Prod Web Bin 91af6cae Aeb1 11ec 8570 B43daaf58ea1
Methode Times Prod Web Bin 91af6cae Aeb1 11ec 8570 B43daaf58ea1

“Të nesërmen grupi i negociatorëve u nis me makinë nga Kievi në Lviv në rrugën për në Poloni dhe më pas në Stamboll, për të vazhduar negociatat joformale me palën ruse. Një hetuesi Bellingcat iu kërkua të ndihmonte në dhënien e një ekzaminimi nga specialistë të armëve kimike.

“Bazuar në ekzaminimet në distancë dhe në vend, ekspertët dolën në përfundimin se simptomat me shumë gjasa janë rezultat i helmimit ndërkombëtar me një armë kimike të papërcaktuar. Një hipotezë alternative më pak e mundshme ishte përdorimi i rrezatimit me mikrovalë. Simptomat gradualisht u qetësuan gjatë javës në vijim.”

Bellingcat ka një histori hetimesh rreth aktiviteteve ruse dhe më parë arriti në përfundimin se një ekip i Kremlinit helmoi liderin e opozitës Alexei Navalny me një agjent nervor në vitin 2020.

Christo Grozev, një hetues me Bellingcat, tha se kishte parë imazhe të efekteve të sulmit ndaj Abramovich dhe negociatorëve ukrainas, por se nuk ishte e mundur të mblidheshin mostra ndërsa ekipi kalonte nëpër Lviv.

Nuk ka asnjë sugjerim që Presidenti Zelensky i Ukrainës, i cili ka takuar Abramovich, është prekur. Zëdhënësi i Zelensky tha se ai nuk kishte informacion për ndonjë helmim të dyshuar.

Abramovich ka qenë një ndërmjetës i shquar në bisedimet në Moskë, Lviv dhe vende të tjera negociuese në javët e fundit. Ai është sanksionuar nga Britania dhe Bashkimi Evropian për lidhje me regjimin e Putinit.

Ekspertët perëndimorë që hetuan incidentin thanë se ishte e vështirë të përcaktohej nëse simptomat ishin shkaktuar nga një agjent kimik apo biologjik apo nga një lloj sulmi me rrezatim elektromagnetik, sipas The Wall Street Journal.

Gazeta shtoi se Kremlini nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment në lidhje me helmimin e dyshuar.

Të hënën The Times zbuloi detaje të lëvizjeve të Abramovich ndërsa vepronte si i dërguari jozyrtar i Presidentit Putin në bisedimet me Ukrainën.

Të mërkurën e kaluar në Moskë Abramovich u takua me Presidentin Putin, duke i paraqitur atij një shënim të shkruar me dorë nga Zelensky, duke përshkruar kushtet me të cilat Ukraina do të merrte parasysh për t’i dhënë fund luftës njëmujore. Përgjigja fillestare e Putinit ishte e qartë: “Thuaji atij se do t’i godas”.

Në Stamboll, Abramovich u takua me Umerov, një tatar i Krimesë dhe anëtar i parlamentit ukrainas, për të diskutuar takimin me Putinin. The Times ka mësuar se Umerov, një ish-biznesmen që flet turqisht dhe rusisht, është përfaqësuesi i Kievit në negociata. Burrat kanë mbajtur një sërë takimesh në hotele me pesë yje në Stamboll, të koordinuara nga Ibrahim Kalin, zëdhënës i Presidentit Erdogan të Turqisë.

Pavarësisht përgjigjes së Putinit ndaj notës së Zelenskit, thuhet se po bëhet përparim në bisedime, duke ofruar shpresën për një marrëveshje paqeje të lëkundur në Ukrainë dhe një fitore të madhe diplomatike për Turqinë.

Një ekip gjerman i mjekësisë ligjore kreu më pas një ekzaminim, por kishte kaluar shumë kohë që helmi i dyshuar të zbulohej, tha ai. “Nuk kishte për qëllim të vriste, ishte vetëm një paralajmërim,” tha Grozev për WSJ.

Në vitin 2018, Britania fajësoi shërbimet e inteligjencës ruse për një sulm me agjent nervor ndaj Sergei Skripal, një ish-oficer ushtarak rus që dezertoi në Mbretërinë e Bashkuar, dhe vajzën e tij Yulia. Të dy mbijetuan, ashtu si edhe një oficer policie britanik i shtruar në spital pas kontaktit me helmin. Një grua britanike vdiq më vonë pasi ra aksidentalisht në kontakt me agjentin nervor. Kremlini ka mohuar çdo përfshirje në helmimin e Skripalit.

Zelensky i ka kërkuar Presidentit Biden që të mos vendosë sanksione ndaj zotit Abramovich, i cili zotëron një pakicë të aksioneve në kompaninë e çelikut Evraz PLC dhe ka nënshtetësi portugeze, sepse ai është i përfshirë në negociata, sipas njerëzve të njohur me thirrjen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb